Rubriky:

Lyže a snowboard

Mistrovství světa v Liberci ohlídá i 120 policejních těžkooděnců

3. prosince 2008 13:36 - LIBEREC

Při mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci nasadí policie 120 takzvaných těžkooděnců. Vedle speciálně vycvičených a vybavených příslušníků pořádkové jednotky se o bezpečnost ve stotisícovém městě a okolí postará dalších asi 700 policistů. Náměstek ředitele severočeské policie a velitel bezpečnostních opatření při mistrovství světa Milan Franko řekl, že v druhé polovině února do Liberce dorazí i zhruba deset policistů z Polska a stejný počet z Německa.

"Pokud němečtí a hlavně polští občané dělají výtržnosti nebo jiné problémy a uvidí policistu ze své země, okamžitě nejméně o polovinu uberou," uvedl Franko. Jako bývalý ředitel policie na Semilsku má zkušenosti z mezinárodních skokanských závodů v Harrachově, kam přijížděly desetitisíce polských fanoušků.

Zahraniční policisté mohou v Česku používat zbraně pouze při nutné obraně, ale jinak jsou podle Franka jejich pravomoci dostatečné. Při mistrovství světa pomůže také cizinecká policie. Mimo jiné se využijí její tlumočníci do polštiny a němčiny, psovodi se psy a takzvaný Schengenbus - vozidlo s moderní technikou na odhalování padělaných pasů, občanských a řidičských průkazů nebo technických průkazů k vozidlům.

"Při mistrovství světa budou v Liberci policejní pyrotechnici a také psi vycvičení na odhalování výbušnin. Uvažujeme také o protidrogových psech. Spolupracujeme se službou zaměřenou na ochranu vrcholných politických představitelů z České republiky a z ostatních zemí," konstatoval Franko.

Na mistrovství světa dorazí do Liberce 280 dopravních policistů a zhruba 400 příslušníků pořádkové policie. Ve městě a ve sportovních areálech ve Vesci a na Ještědu budou sledovat situaci i kriminalisté v civilu. "Na zvládání kritických situací v dopravě nebo ve sportovních areálech se chystají členové našeho antikonfliktního týmu," podotkl Franko.

Nasadí i vrtulník s termovizí

Na řízení a mapování dopravy nebo hledání ztracených lidí poslouží policii vrtulník s termovizí, vybavený i pro noční lety. Svou přistávací plochu a zázemí u letiště v Liberci-Ostašově mu poskytne záchranná služba. Dopravní nehody chce policie řešit co nejrychleji. Ve dne na ně vyčlení čtyři výjezdové skupiny a v noci tři.

Policisté se při mistrovství světa budou střídat většinou ve třech směnách v režimu služba - pohotovost - spánek. Ubytování najdou v libereckých kasárnách 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany a ve Stráži pod Ralskem.

"Předpokládáme, že mistrovství světa přiláká do Liberce skupiny kapsářů a také pachatele zaměřené na krádeže a vykrádání aut," upozornil Franko. Zloději se zřejmě vydají také do hotelů a penzionů. V minulosti okradli závodníky, funkcionáře a další účastníky závodů v Harrachově. Letos při Světovém poháru odcizili v hotelu Zlatý lev v Liberci cenné věci a peníze představitelům mezinárodní lyžařské federace a zaměstnancům německé televizní společnosti ARD.

"Zatím nevíme, kolik diváků na závody dorazí. Nejhorší scénáře pracují s číslem 75.000 za den, pravděpodobně jich ale nepřijede více než 35.000," podotkl Franko. Pro motorizované návštěvníky mistrovství světa chystají pořadatelé dvě velká parkoviště. Vejde se na ně dohromady 5000 aut.

Světový šampionát se v Liberci koná od 18. února do 1. března. Vedle státních policistů zajistí bezpečnost a pořádek také městská policie a příslušníci najatých bezpečnostních agentur.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard