Rubriky:

Lyže a snowboard

Rychle dokončit oblouk a přímo do branek, říká si Záhrobská

28. ledna 2009 14:06 - MARIA ALM

Stříbrná dodávka s pražskou značkou dojede z útulného penzionu v malém rakouském lyžařském středisku Maria Alm do poloviny sjezdovky přímo až pod závodní svah. Ten den už podruhé. Hned vedle parkuje stejné auto, jen se švédskou vlajkou. Šárka Záhrobská se domluvila s bývalou olympijskou vítězkou Anjou Pärsonovou, postaví si dva slalomy a budou lyžovat spolu. Tak vypadal v úterý jeden z úplně posledních tréninků české obhájkyně titulu mistra světa před letošním šampionátem ve Val d'Isere.

Za červený plůtek veřejnost nesmí. Vodou preparovaná sjezdovka je ledovatá, bez lyží se na ní lze jen těžko udržet. Zpočátku prudký, pak mírnější, avšak nijak dlouhý svah. Ale s kvalitním povrchem, proto tam ten den trénovaly i další hvězdy včetně třetí ženy pořadí slalomu SP Finky Tanji Poutiainenové. "Se Švédy je ale lepší domluva," povídala Záhrobská. "Jejich slalom" sjela za hodinu a půl naplno dvakrát, "svůj" čtyřikrát. "Nemáte papír a tužku?" ptala se. Musela zapsat časy. Ze švédské časomíry.

"Ideální je, když je první jízda nejrychlejší. V závodu také nemáte druhou šanci a musíte napoprvé jet nejlépe," upozornila česká lyžařka. Ten den se jí to nepovedlo. Možná i proto, že testovala tři páry, jednu jízdu dokonce absolvovala na závodních lyžích. "Pro porovnání, poznám to, na kterých se mi jede dobře, musíme vybrat rezervní," řekla. Stačí ale dvě jízdy a hrany se na ledě otupí. "Dám si pozor," sliboval otec a kouč Petr Záhrobský na nedávnou diskvalifikaci dcery kvůli moc zbroušeným hranám.

Trénink trvá tři hodiny

Do Maria Almu jezdí Záhrobští v letošní sezóně často, mají tam klid. Po tréninku o společnou fotografii Záhrobskou požádal pouze jeden pár. "Je to pro nás zavřené, málo lidí, trénujeme hlavně ráno. Dneska jsme lyžovali dvakrát," řekla lyžařka. Za sedm let v kolotoči Světového poháru už mají zaběhlý systém. Kdo by však čekal poskakující početný tým, divil by se. Pouze otec a asistent trenéra, který jízdy točí na video. "Šárka lyžuje hodinu a půl, ale i s přípravou, rozježděním a postavením branek se trénink protáhne na tři hodiny. Už je to rutina," vykládal otec Záhrobský.

Kostra tréninku je pořád stejná. Krátce před MS se však už jen šperkuje forma, pár jízd naplno, žádná velká únava. "Lidé si to neumí představit," přemítala Záhrobská. Jejich auto pro devět lidí sotva pobere tři kvůli slalomovým tyčím, mnoha párům lyží, dalšímu nářadí, vrtačkám, oblečení, přeskáčům, botám. Logistika se stává často jen těžko řešitelným problémem.

Domů se dostane v sezoně na Vánoce a dalších pár dní. "Snídaně máme nakoupené v lednici, kousek vedle je hospoda," smála se. "Ale jsem spokojená, dělám to, co mě baví," povídala. Do mistrovství světa se už domů nedostane. V pátek a v sobotu ji čekají poslední závody Světového poháru v Garmisch-Partenkirchenu a pak rychlý přesun do Francie.

Lyžováním žije Záhrobská šest měsíců v roce. Kromě tréninků se věnuje kondiční přípravě, ve volných chvílích rozebírá jízdy na videu. "Mám ještě zažité stereotypy, které musím odbourat. Trénink je ale něco jiného než závod. Moc mi nešla rychlá výměna mezi brankami," přiznala lyžařka. Na startu jízd si proto stále opakovala - takže rychle dokončit oblouk, přímý nájezd do branek. Když se jí to povede na MS, může zase vyhrát.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard