Rubriky:

Lyže a snowboard

Závod s hromadným startem na MS vyhrála Zajcevová, Vítková desátá

22. února 2009 09:42 - PCHOJNGČCHANG

Ruská biatlonistka Olga Zajcevová v neděli vyhrála na mistrovství světa v Pchjongčchangu závod s hromadným startem na 12,5 km a získala první individuální zlato v kariéře. Česká juniorka Veronika Vítková zakončila vydařený šampionát desátým místem.

Dvacetiletá Vítková při svém vůbec prvním závodu s hromadným startem mezi elitou podtrhla své úspěšné vystoupení v Koreji. Ve sprintu byla osmnáctá, ve stíhačce se vešla do první desítky a v individuálním závodě až na poslední střelbě přišla o možný zisk stříbra a skončila pátá.

Nedělní závod rozjela Vítková výborně a po první bezchybné položce opouštěla střelbu jako čtvrtá. Na dalších dvou střelbách vždy jednou minula a po absolvování trestných okruhů se pohybovala zhruba v polovině třicetičlenného pole. Biatlonistce z Jilemnice ovšem vyšla poslední střelba vestoje, která ji katapultovala do první desítky. Na závěr náročného programu ztratila 56,4 sekundy na vítěznou Zajcevovou.

"Jsem opravdu moc šťastná. Nejen za nedělní výsledek, ale za celý šampionát," řekla spolupracovníkovi ČTK Vítková, jejímž cílem bylo v Koreji alespoň jedno umístění mezi nejlepšími dvaceti. "Vůbec jsem to nečekala, ale forma mi přišla v pravý čas. Také asi proto, že na začátku juniorského mistrovství světa jsem byla nemocná," připomněla fakt, že krátce před seniorským MS ještě absolvovala šampionát mladší kategorie v Kanadě, kde získala stříbro ve stíhačce a zlato ve štafetě.

Zajcevová získala druhé zlato ve dvou dnech

I proto už v neděli cítila únavu, v Pchjongčchangu startovala už v pátém závodu. "Poslední kolo bylo strašně moc těžké. Cítila jsem za sebou velký tlak soupeřek, ale jsem moc ráda, že se mi podařilo udržet se v první desítce," dodala velká naděje, jež se postarala o nejlepší výsledky českého biatlonu na MS.

Třicetiletá Ruska Zajcevová, jež má za sebou mateřskou pauzu, se dočkala v Pchjongčchangu druhého zlata ve dvou dnech, neboť v sobotu byla členkou vítězné ruské štafety. S dvěma chybami na střelnici dnes porazila o 7,5 sekundy svou krajanku Anastasiji Kuzminovou, která už je také matkou a v průběhu sezony posílila reprezentaci Slovenska. Bronz získala se ztrátou 12,3 sekundy Švédka Helena Jonssonová.

"To štafetové zlato mi dalo hodně sebevědomí. Na tento moment jsem čekala strašně dlouho a teď jsem moc šťastná," uvedla Zajcevová, jež v Pchjongčchangu získala také bronz ve sprintu a stíhačce.

V pátém ženském závodu na MS zůstala poprvé bez medaile biatlonová velmoc Německo, její nejúspěšnější zástupkyně Andrea Henkelová byla pátá.

MS v biatlonu - závod s hromadným startem žen na 12,5 km:

1. Zajcevová (Rus.) 34:18,3 min. (2 tr. okruhy), 2. Kuzminová (SR) -7,5 (2), 3. Jonssonová (Švéd.) -12,3 (2), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -34,6 (0), 5. Henkelová (Něm.) -35,2 (4), 6. Domračevová (Běl.) -44,0 (2), 7. Neunerová (Něm.) -50,1 (5), 8. Brunetová (Fr.) -51,8 (2), 9. Medvedcevová (Rus.) -53,7 (3), 10. Vítková (ČR) -56,4 (2).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 disciplín): 1. Wilhelmová (Něm.) 729 b., 2. Jonssonová 703, 3. Neunerová 626, 4. Bergerová (Nor.) 598, 5. Henkelová 522, 6. Slepcovová (Rus.) 539, ...33. Vítková 158, 55. Rezlerová 75, 67. Vejnarová 42, 76. Zvařičová (všechny ČR) 24.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard