Lyžařka Kowalczyková je po výhře v Lahti druhá v pořadí SP

LAHTI

Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková potvrdila vynikající formu z mistrovství světa i na Světovém poháru v Lahti, kde v neděli vyhrála závod na 10 kilometrů volnou technikou a posunula se na druhé místo průběžného pořadí SP. Dvojnásobná šampionka z Liberce porazila Švédku Charlotte Kallaovou, třetí skončila Marthe Kristoffersenová z Norska.

Kamila Rajdlová obsadila 21. místo a vybojovala tak své nejlepší umístění v této sezoně SP. Za vítězkou zaostala o 1:11,6 minuty. Další česká reprezentantka Ivana Janečková na bodované příčky nedosáhla a skončila na 48. místě.

Šestadvacetiletá Kowalczyková, jež na šampionátu v Liberci získala na této trati bronz, dnes dominovala na všech mezičasech a druhou Kallaovou porazila o 22,4 sekundy. Kristoffersenová zaostala o dalších 4,7 sekundy.

Díky šestému vítězství v SP v kariéře a čtvrtému v letoším roce ztrácí Kowalczyková na druhém místě v celkovém pořadí SP 71 bodů na nejlepší sprinterku sezóny Petru Majdičovou ze Slovinska a má tak velkou šanci na celkový triumf. V průběžném hodnocení distančních závodů si pojistila vedení před Finkou Aino Kaisou Saarinenovou, která kvůli nemoci v Lahti nestartovala. Do konce sezony zbývá šest závodů, dva z nich jsou sprinty.

Závod SP v běhu na lyžích žen v Lahti - 10 km volnou technikou:
1. Kowalczyková (Pol.) 24:38,6, 2. Kallaová (Švéd.) -22,4, 3. Kristoffersenová (Nor.) -27,1, 4. Medvěděvová (Rus.) -27,2, 5. Follisová (It.) -29,8, 6. Muranenová (Fin.) -34,6, 7. Ševčenková (Ukr.) -35,5, 8. Störmerová Steiraová (Nor.) -35,7, 9. Roponenová (Fin.) -48,0, 10. Johaugová (Nor.) -48,3, ...21. Rajdlová -1:11,6, 48. Janečková (obě ČR) -2:34,1.