Kowalczyková je po skiatlonu v čele pořadí finále SP

FALUN

Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková se díky třetímu místu v dnešním skiatlonu ve Falunu dostala do čela hodnocení finále Světového poháru a útočí na celkové vítězství. Desetikilometrový závod vyhrála Finka Riita-Liisa Roponenová. Česká reprezentantka Kamila Rajdlová vylepšila o jednu příčku svou třináctou pozici z pátečního prologu a celkově je šestnáctá.

Třicetiletá Roponenová vyhrála druhý závod v kariéře SP o 1,3 sekundy před Norkou Therese Johaugovou. Dvojnásobná mistryně světa z Liberce Kowalczyková ztratila čtyři sekundy.

Šestadvacetiletá Polka má po dnešku velkou šanci získat poprvé v kariéře velký křišťálový glóbus za celkový triumf v SP. Před švédským finále, jež se hodnotí jako celek, byla druhá za Slovinkou Petrou Majdičovou, která dnes hodně ztratila. Vedoucí žena seriálu dojela čtyřiadvacátá a průběžně jí ve finále patří osmá pozice.

Nedělní vyvrcholení SP obstará závod na 10 km volně s handicapovým startem. Majdičová před ním ztrácí na Kowalczykovou 1:05,9 minuty.

Nejlepší česká běžkařka Rajdlová dnes na Roponenovou ztratila 23 sekund a v neděli odstartuje 1:52 minuty po Kowalczykové. Ivana Janečková byla šestadvacátá a celkově je o pět příček horší.

Finále SP v běhu na lyžích v Trondheimu - skiatlon žen 2x5 km:
1. Roponenová (Fin.) 29:24,7 min., 2. Johaugová (Nor.) -1,3, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,2, 4. Nystadová (Něm.) -15,2, 5. Steiraová (Nor.) -15,3, 6. Longaová (It.) -16,7, 7. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -20,9, 8. Medvěděvová (Rus.) -21,1, 9. Olssonová (Švéd.) -21,4, 10. Follisová (It.) -21,8, ...12. Rajdlová -23,0, 26. Janečková (obě ČR) -1:07,8.
Průběžné pořadí finále SP (po 3 ze 4 závodů):
1. Kowalczyková 38:18,2, 2. Olssonová -48,6, 3. Sachenbacherová-Stehleová -56,2, 4. Nystadová -57,9, 5. Muranenová (Fin.) -59,4, 6. Kallaová (Švéd.) -1:01,4, ...16. Rajdlová -1:52,0, 31. Janečková -3:03,9.