Rubriky:

Lyže a snowboard

Sjezdař Maier na prahu olympijské sezóny překvapivě končí

13. října 2009 14:21 - VÍDEŇ

Slavný rakouský sjezdař Hermann Maier překvapivě ukončil krátce před startem olympijské sezóny kariéru. Dva měsíce před svými 37. narozeninami to v úterý lyžař přezdívaný "Herminátor" oznámil ve Vídni s tím, že jde o spontánní rozhodnutí.

 

Ronald Zak, ČTK/AP

"S platností ode dneška končím. Jsem tady, abych se rozloučil," šokoval na tiskové konferenci dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa. Jeho věty v Hofburgu, císařském paláci Habsburků, kouskovaly slzy a hlavu si Maier skrýval v dlaních.

"Je to po důkladném zvažování, ale nakonec to bylo spontánní," komentoval své rozhodnutí skončit Maier, který vyhrál 54 závodů Světového poháru a celému seriálu kraloval čtyřikrát. "S ohledem na budoucí život byl hlavní můj zdravotní stav. Teď nemám žádné komplikace a chtěl bych, aby mi to takhle vydrželo," doplnil.

Ještě před týdnem si Maier liboval, že je po březnové operaci kolena bez problémů a začal trénovat na sněhu. Na ledovci v rakouském Söldenu, kde 25. října začne sezona, poprvé letos lyžoval a tvrdil, že je příjemně překvapen, jak jeho tělo zregenerovalo. "Pozitivně mě to naladilo," prohlásil tehdy.

Býval zedníkem, pak byl objeven jeho talent

Po týdnu usilovného přemýšlení ovšem dospěl k názoru, že už nebude soupeře na svahu trápit. "Je to těžké rozhodnutí. Loučím se s povoláním mých snů. Začátky byly lehčí než teď končit," řekl Maier, který patří mezi nejúspěšnější zimní sportovce v historii.

Začínal jako zedník a lyžařský instruktor a jeho talent byl objeven relativně pozdě. Když mu bylo 23 let, dosáhl jako předjezdec skvělého času. Dostal se do rakouského A-týmu a rychle se vyšvihl v téměř neporazitelného krále rychlostních disciplín. Poprvé vyhrál v Ga-Pa roku 1997 a naposledy loni v listopadu v Lake Louise; v obou případech ve své nejoblíbenější disciplíně - v super-G.

S 54 výhrami na kontě je druhým nejúspěšnějším sjezdařem Světového poháru po legendárním slalomáři Ingemaru Stenmarkovi ze Švédska, který vyhrál 86 závodů. Jeho vítězství ovšem mohlo být mnohem více.

Kariéru Maierovi ovlivnila bouračka na motocyklu

Maierovu kariéru narušila těžká nehoda na motocyklu v roce 2001. Tehdy po srážce s vozem německého důchodce skoro přišel o nohu. Rok a půl mu trvalo, než se vrátil k normálnímu životu i k lyžování. Vrátil se impozantně, výhrou v Kitzbühelu. "To byla velká věc," řekl Maier. V další sezóně ještě jednou dokázal celkově vyhrát Světový pohár.

Nejslavnější chvíle zažil na olympiádě v Naganu 1998. Nejdříve se skoro "přizabil" po pádu ve sjezdu, při kterém proletěl skrz ochranné sítě, aby se za pár dnů dal dohromady a pak slavně triumfoval v super-G a obřím slalomu. Mistrem světa se stal dvakrát ve Vailu 1999 (sjezd a super-G) a naposledy v Bormiu 2005 (obří slalom).

Všichni očekávali, že skončí za dva roky po mistrovství světa v Ga-Pa, kde poprvé vyhrál, ale nakonec nepojede ani v únoru na olympiádě ve Vancouveru. "Dělám za kariérou tlustou čáru," řekl Maier.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard