Sprinty SP běžců v Rogle vyhráli Northug a Björgenová

ROGLA

Sprinterské závody Světového poháru v běhu na lyžích ve slovinské Rogle ovládli Norové. Mezi ženami vyhrála Marit Björgenová, mužům kraloval Petter Northug.

České reprezentantky v Rogle nestartovaly. Mezi muži se na start závodu klasickou technikou postavili Aleš Razým a Jan Rykr, oba však vypadli v kvalifikaci a obsadili 54. respektive 65. místo.

Trojnásobný mistr světa Northug dnes potvrdil pozici lídra SP, když na kilometr a půl dlouhé trati o 1,2 vteřiny porazil Němce Tobiase Angerera. Björgenová v těsném finiši zdolala Polku Justynu Kowalczykovou a posunula se na první místo průběžného pořadí SP.

Smůlu měla slovenská lyžařka Alena Procházková, která byla pátá v kvalifikaci a měla dobrou šanci navázat na předchozí čtyři medailové úspěchy v klasickém sprintu v kariéře. Vítězka lednového předolympijského závodu ve Vancouveru totiž zmeškala svou čtvrtfinálovou jízdu a byla klasifikována na 30. místě.

"Podle původního rozpisu měla startovat v pátém čtvrtfinále, ale pak to změnili a dali ji do třetího. Jednoduše to nestihla. Byla se rozběhat mimo stadion, a když se vrátila, rozhodčí už ji na start nepustili," citovala slovenská média trenéra Jána Valušku.