Sprint SP biatlonistek vyhrála Mäkäräinenová, Češky nebodovaly

ÖSTERSUND

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová vyhrála dnešní sprint na 7,5 km v Östersundu a získala premiérový triumf ve Světovém poháru. Nečekané druhé místo vybojovala dvacetiletá Němka Miriam Gössnerová, pro kterou byl dnešní závod teprve čtvrtým mezi elitou a dosud byla nejlépe devětatřicátá. Žádná z českých reprezentantek tentokrát na body nedosáhla. Závod provázel silný mráz až k 20 stupňům pod nulou.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová

Nejlépe si z českých závodnic vedla Veronika Vítková, která se třemi chybami na střelnici obsadila šestapadesáté místo a jako jediná z Češek se vešla mezi šedesátku nejlepších pro stíhací závod. Třikrát chybovala i Barbora Tomešová, které to stačilo pouze k 64. místu. Veronika Zvařičová sice minula jen jednou, ale pomalý běh ji odsunul až na 76. pozici. Zdeňka Vejnarová závod po první nepovedené střelbě nedokončila.

"Zdeňka měla už od rána střevní potíže. Nakonec jsme se po vzájemné dohodě rozhodli, že zkusí do závodu nastoupit. Po první střelbě už ji ale tělo dál nepustilo. Obrečela to," řekl v tiskové zprávě trenér Jindřich Šikola, který nemohl být spokojen s výkonem svých svěřenkyň. "Startovní pole je tak vyrovnané, že se třemi trestnými koly se prostě se špičkou závodit nedá. Jediné pozitivum je, že Veronika postoupila do stíhačky, protože po všech svých zdravotních problémech potřebuje závodit," dodal.

Sedmadvacetiletá Mäkäräinenová byla dosud v SP nejlépe třikrát druhá, ale na vítězství čekala až do dneška. Mrazivý závod v Östersundu jí vyšel výborně. Vedení si udržovala od prvního mezičasu. Kromě rychlého běhu se mohla spolehnout také na bezchybnou střelbu, o kterou se z první desítky mohly opřít už jen druhá Gössnerová, pátá Helena Ekholmová a vítězka úvodního závodu sezony a dnes devátá Anna Carin Zideková.

Světový pohár v biatlonu v Östersundu:
Ženy - sprint na 7,5 km:
1. Mäkäräinenová (Fin.) 22:42,1 (0 tr. okruhů), 2. Gössnerová (Něm.) -18,7 (0), 3. Domračevová (Běl.) -47,1 (1), 4. Bachmannová (Něm.) -48,6 (1), 5. Ekholmová (Švéd.) -49,5 (0), 6. Henkelová (Něm.) -57,8 (1), 7. Gregorinová (Slovin.) -1:08,8 (1), 8. Zajcevová (Rus.) -1:14,9 (1), 9. Zideková (Švéd.) -1:17,4, 10. Valj Semerenková (Ukr.) -1:20,1 (1), ...56. Vítková -3:17,6 (3), 64. Tomešová -3:40 (3), 76. Zvařičová -4:24,1 (1), Vejnarová (všechny ČR) nedokončila.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Zideková 92, 2. Mäkäräinenová 90, 3. Ekholmová 88, 4. Brunetová (Fr.) 76, 5. Valj Semerenková 74, 6. Zajcevová 72, ...31. Vejnarová 19, 50. Vítková 7.