Rakušanka Fenningerová je překvapivou šampiónkou v superkombinaci

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Překvapivou mistryní světa v superkombinaci se stala jednadvacetiletá rakouská lyžařka Anna Fenningerová, které patřilo po sjezdu až čtvrté místo. Stříbro získala v Garmisch-Partenkirchenu Slovinka Tina Mazeová, bronz má zkušená Švédka Anja Pärsonová.

Anna Fenningerová z Rakouska se raduje po vítězství v superkombinaci na mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu

Mladičká Rakušanka v dosavadní kariéře stanula pouze třikrát na stupních vítězů ve Světovém poháru, ale nikdy nevyhrála. Navíc jen dvakrát v kariéře bodovala ve slalomu. Právě v druhé části superkombinace dokázala dnes ještě vylepšit svou solidní pozici z dopoledního sjezdu a mohla se radovat z životního úspěchu.

"Pořád tomu nemůžu uvěřit, musím to nejdřív trochu strávit," řekla bývalá čtyřnásobná juniorská mistryně světa. "Slalom byl mimořádně těžký, trať byla už hodně rozbitá. Měla jsem plné brýle sněhu, ale nepřestala jsem bojovat," prohlásila. Na minulém MS ve Val d'Isere byla v superkombinaci sedmá a čtvrtá v super-G. "Chtěla jsem všem dokázat, že umím jezdit i slalom, i když říkají opak."

Fenningerová dokonale využila indispozice hlavních favoritek. Němka Maria Rieschová, kterou v posledních dnech trápily horečky, dojela vyčerpaná sjezd s dvousekundovým mankem a ve slalomu si polepšila pouze na 11. příčku. Američanka Lindsey Vonnová si zase stěžovala na následky nedávného otřesu mozku a do slalomu ani nenastoupila.

Rieschová byla naštvaná

"Jsem naštvaná, ne kvůli výsledku, ale protože jsem nemocná," uvedla olympijská vítězka v kombinaci Rieschová. "Byla jsem ráda, že jsem alespoň dojela do cíle před domácím publikem. Šance závodit na mistrovství světa doma přichází jednou za život. Neměla jsem za sebou žádný trénink ve sjezdu, takže jsem věděla, že to bude těžké útočit na medaili," uvedla.

Mazeová sice podle očekávání předvedla lepší slalom než nová mistryně světa, v součtu ale Slovince chybělo ke zlatu devět setin sekundy. "Už zase takový kousek od zlata! Ten malý rozdíl mě zlobí, ale druhé místo mě těší," uvedla Mazeová, které loni ve Vancouveru uteklo olympijské zlato v obřím slalomu o čtyři setiny.

Třetí místo bylo pro mě maximum, řekla Pärsonová

Již pro jedenáctý cenný kov ze světových šampionátů si dojela Pärsonová, jež předvedla vyrovnané jízdy v obou částech superkombinace. "Bronz byl pro mě dneska maximum. Potřebovala bych skvělou jízdu ve sjezdu, ale udělala jsem v dolní části dvě velké chyby. Ve slalomu to bylo těsné, Anna jela výborně," uvedla švédská hvězda.

Vítězka úterního super-G Elisabeth Görglová neudržela vedení po sjezdu a propadla se na páté místo. "Věděla jsem, že bych musela předvést super jízdu. Nakonec se mi docela povedla, jen jsem měla nechat víc jet lyže," řekla Görglová.

Při neúčasti Šárky Záhrobské se dvojice českých reprezentantek seřadila na 24. a 25. místě. Lepší byla Klára Křížová, která v součtu ztratila na vítězku 10,77 sekundy, Daniela Marková nabrala manko 12,46 sekundy.