Rubriky:

Lyže a snowboard

Živě

Takový talent, jako je Samková, český snowboarding ještě neměl

6. dubna 2011 12:54 - PRAHA

Během půl roku se Eva Samková stala dvojnásobnou juniorskou mistryní světa ve snowboardcrossu, ve Světovém poháru byla ve svých necelých osmnácti letech na stupních vítězů a v celkovém hodnocení skončila sedmá. Takový talent český snowboarding ještě neměl. Samková ale svou kariéru bere jako zábavu. "Strašně si to užívám," řekla ve středu novinářům.

 

Susana Vera, Reuters

Narodila se ve Vrchlabí, do Špindlerova Mlýna to má kousek. I proto začínala na lyžích. Když se před třemi lety už na prkně dvakrát zranila při disciplíně slopestyle, zkusila jízdu ve sněhovém korytě a až tam se naplno projevil její talent.

Titul juniorské mistryně světa může získat ještě dvakrát, což se nikomu v historii nepovedlo. "Samozřejmě to mám v hlavě, bylo by to super," prohlásila.

Dostala se k trenérům Marku Jelínkovi a Jakubu Flejšarovi, na které nedá dopustit. Jejím velkým vzorem je Michal Novotný, vítěz dvou závodů Světového poháru ve snowboardcrossu. "Hrozně mi pomáhají," děkovala.

I díky nim poznává nový svět, půl roku je na cestách. "Nelíbí se mi sedět doma, tohle mě strašně baví, poznávat svět, nové příjemné lidi, k tomu jezdit a ještě vyhrávat," líčila věčně usměvavá snowboardistka.

"S knírem budu jezdit do konce kariéry"

Je pro každou špatnost. V průběhu sezóny se vsadila s kamarádem, že si nechá na závody namalovat pod nos knír. A už jí to zůstalo. "Budu s tím jezdit do konce kariéry," smála se.

Ze sázky totiž extravagance přerostla v talisman pro štěstí. "Když se mi něco nepovede, udělám si jiný vous," komentovala modifikace kníru. "Už jsem měla francouzský, s kudrlinkami, pejzy, mušketýrský, vždycky něco vymyslíme," vykládala Samková.

Snowboardcrossařka Eva SamkováEva Samková ve vzácných chvílích volna.foto: Právo/Petr Horník

Někteří kamarádi s z ní dělají legraci. "Koukám, že u tebe jedou steroidy a máš moc testosteronu," rýpe do ní často z legrace spolužačka Karolína Erbanová, talentovaná rychlobruslařka z týmu Martiny Sáblíkové.

Soupeřky jí už berou

Soupeřky ji berou, možná až na Američanku Lindsey Jacobellisovou, kterou Samková ještě neporazila. "Když jsem jí říkala, že příště už ji dostanu, tak se moc netvářila. Ale je v pohodě, gratulovala mi i k sedmému místu, což se mně moc nelíbí," uvedla s úsměvem Samková.

Je odvážná a pouští se do soubojů tělo na tělo, i když se jí to už několikrát nevyplatilo. Naposledy při finále Světového poháru v Arose, kde se po pádu udeřila do hlavy. "Maminka je zdravotní sestra, celkem to prožívá, ale je to v pohodě. Snad to nebude mít trvalé následky, když si hodinu potom nic nepamatuju," žertovala Samková.

Volno patří koním a saxofonu 

Ve volném čase, kterého se jí moc nedostává, jezdí doma v horách na koních či hraje na saxofon. Ze všeho nejradši má ale prkno a pod ním prašan. "Určitě bych chtěla jet taky na nějaký freeridový výlet," zmínil se o Novotného loňské cestě na Aljašku. "Snad se k tomu někdy dostanu," uvedla závodnice, která 28. dubna oslaví 18 let. "Oslavím to s partičkou někde v horách," usmála se.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji proběhlo od 10. do 26. května 2019 na Slovensku. Na šampionátu triumfovala reprezentace Finska, druzí skončili hokejisté Kanady. V souboji o třetí místo porazili Rusové tým České republiky. 84. MS v hokeji se odehraje 8. až 24. května 2020 ve Švýcarsku.