Českým běžcům se v Kuusamu nedařilo

KUUSAMO

Děsivým propadákem českých běžců na lyžích pokračoval Světový pohár. Ve finském Kuusamu na klasické patnáctce byl nejlepší na 48. místě Martin Koukal, Lukáš Bauer skončil až na 55. příčce. Takovou mizérii už český tým dlouho nezaznamenal. Vyhrál Nor Aukland, do čela SP se dostal jeho krajan Svartedal, tentokrát druhý.

Čeští běžci skončili ve finském Kuusamu hluboko v poli poražených. (ilustrační foto)

"Byl to den blbec," hodnotil stroze trenér české reprezentace Květoslav Žalčík. Podle jeho slov nikdo pořádně nevěděl, proč to nešlo. Výběr lyží a vosků se povedl. "V tomto ohledu bylo vše v pořádku, ale klukům to nesedlo. Samotní si to nebyli schopni vysvětlit."

České trápení

Mistr světa Koukal po slibném sprinterském říjnovém úvodu SP v pokračování seriálu na severu nezáří. Na mezičasech se tentokrát stále pohyboval za bodovanou třicítkou, klasickým stylem se tradičně spíše trápil.

Naopak Bauer začal nadějně. Po 5 km figuroval na 16. místě. Záhy však jeho jméno z předních míst zmizelo nakonec dojel až o sedm míst za Koukalem. V neděli je čeká kombinovaný závod.

Chyba časomíry změnila pořadí

O nic lépe se nevedlo Heleně Balatkové (49.), české zástupkyni na desetikilometrové trati. Kamila Rajdlová kvůli bolesti v krku nenastoupila. Vítězkou mezi ženami dodatečně vyhlásili Ukrajinku Ševčenkovou. Druhá skončila Norka Skofterudová, která se po dojetí do cíle radovala z výhry, ale po chybě časomíry se pořadí měnilo. V pořadí SP vede tentokrát šestá Italka Paruzziová.