Sprint v Drammenu ovládli domácí, Koukal vypadl

DRAMMEN

Domácí běžci na lyžích Haavard Bjerkeli a Marit Björgenová vyhráli v norském Drammenu čtvrteční závod Světového poháru ve sprintu na 1200 metrů klasicky. Třiadvacetiletá Björgenová si pátým vítězstvím v sezóně zajistila už před zbylými dvěma závody celkový triumf ve sprinterské části seriálu.

Martin Koukal ve své slabší běžecké technice obsadil v kvalifikaci 64. místo a po sedmé pozici z úterního bruslařského sprintu v Trondheimu tentokrát nebodoval.

Koukalovi se dosud v klasickém sprintu podařilo dostat mezi postupují pouze dvakrát v kariéře. Nejlépe dopadl předloni ve Stockholmu, kde skončil jedenáctý. "Jedu to zkusit," řekl Koukal ČTK po úspěchu v Trondheimu.

Sommerfeldt stále v čele SP

Na divácky atraktivních tratích v ulicích Drammenu dnes kraloval Bjerkeli, který vyhrál kvalifikaci a ve finále zvítězil o sedm desetin před svým krajanem a olympijským vítězem Torem Arnem Hetlandem.

Švédskému favoritovi Thobiasi Fredrikssonovi v úvodu finálové jízdy po kolizi se soupeři vypnulo vázání a doběhl s velkou ztrátou čtvrtý. Přesto dál vede Světový pohár ve sprintu o 21 bodů před Norem Jensem Arnem Svartedalem. V první desítce dnes bylo pět Švédů, čtyři Norové a desátý Rus Vasilij Ročev.

V čele celkové klasifikace Světového zůstal s náskokem 143 bodů Němec Rene Sommerfeldt, i když dnešní sprint vynechal. Jeho nejbližší pronásledovatel Švéd Mathias Fredriksson totiž obsadil až 32. místo a nebodoval.

Björgenová opět vyhrála

Mezi ženami si Björgenová zopakovala prvenství z Trondheimu a vyhoupla se v celkovém pořadí Světového poháru ze čtvrté na druhou pozici. Před ní už je pouze Italka Gabriella Paruzziová, která doběhla v Drammenu sedmá.

Björgenová ve finále odolala přesile tří finských lyžařek a triumfovala před Virpi Kuitunenovou a Elinou Hietamäkiovou. České běžkyně v Drammenu nestartovaly.