Rubriky:

Lyže a snowboard

Sudová útočí na třetí místo ve světovém poháru v místě, kde kralovala Záhrobská

9. března 2012 12:17 - Aare, Praha

Na sjezdovce Slalombacken ve švédském Aare nastoupí zítra do posledního individuálního závodu světového poháru česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová. „Jde pořád o hodně, o třetí místo v celkovém pořadí," hlásí bojovně na webu svého Vittore teamu. Tak vysoko z českých lyžařů, kromě laufaře Stanislava Řezáče, jejího jabloneckého souseda, nikdo nedosáhl.

 

ČTK/AP

Do konce letošního seriálu zbývají tři podniky, z toho tedy dvoje paralelní duály, a 29letá boulařka na zatím třetí Američanku McPhieovou ztrácí deset bodů.  A kde hledat inspiraci? Ve stejném místě, na kopci Gästrapet, získala před pěti lety Šárka Záhrobská titul mistryně světa ve slalomu.

Na švédských svazích se Sudová, jasně nejlepší Evropanka v boulích, připravuje už od pondělka. „Mám zkušenosti. Hraje mi do karet, že jsme zvyklejší na evropský sníh i časový posun. Což byla dosud výhoda pro Heather. Také záleží, jak jí sedne zdejší kopec, v Naebi jsem ji stáhla. Ten zdejší já mám docela ráda, dá se jezdit, když je dost sněhu. A v duálech se bude muset i zariskovat. Jsem na to připravená, neházím flintu do žita," říká.

Po téměř dvouměsíční túře v zámoří strávila dva týdny doma. Z toho čtyři dny trénovala na Tanvaldském Špičáku, kde jí otec Tomáš Suda a trenér Radek Herot připravili můstek i boule. „Ve dvou už vykukovala tráva, sníh byl špinavý, ale dalo se to. Najížděla jsem rychlost před můstkem a provedení skoku. K tomu jsme vždy odpoledne dělali na technice v posilovně, aby se dotáhly skoky. Spíš to byla údržba, ta sezona je dlouhá, nedá se dřít v kuse jako dřív," vypráví.

Možná, že více energie načerpala bez lyží. „Po té dlouhé době jsem jen prostě byla doma. Viděla rodinu, přítele, jiné lidi, chvíli vypnula a dělala, co jsem chtěla. Byla jsem v kině, vyrazila si na večeři...," vypočítává. A pak už taky zase zpátky na sněhu, i když jinak - na přehlídce expediční kamery sledovala outdoorové filmy.

Teď už je zase v plné práci. Sílu jí dodává i přítomnost fyzioterapeutky Zuzany Biborové, která s ní cestuje celou sezonu. „Dává mě dohromady. I když si neodpočinu a je to náročný. Používá tlakové body na namožené svaly. Obě jsme vždycky zpocené a servané jako koně. Ale já vím, že to druhý den bude dobrý," směje se lyžařka.

Po sobotních duálech v Aare vyvrcholí světový pohár akrobatů v boulích příští víkend ve francouzském Mégeve. „Asi pět let se tam jezdily jen evropské poháry, my ze špičky to tam znát nebudeme," počítá Sudová s náročným finále.

Průběžné pořadí SP v boulích: 
1. Kearney (USA) 950
2. J. Dufour-Lapointe (Kanada) 593
3. McPhie (USA) 405
4. Sudová (ČR) 395
5. Robichaud 377
6. Ch. Dufour-Lapointe (obě Kanada) 350
Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard