Rubriky:

Lyže a snowboard

OBRAZEM: Cuche dal lyžování sbohem v retro stylu

19. března 2012 09:33 - Schladming/Praha

Dřevěné lyže, vlněný svetr, čapka a ruksak na zádech. Jako lyžník z počátku minulého století se švýcarský sjezdař Didier Cuche po 19 letech loučil se svojí bohatou kariérou při finále Světového poháru ve Schladmingu.

 

Dominic Ebenbichler, Reuters

Čtyřnásobný vítěz malého křišťálového glóbu za sjezd se obřím slalomem na pradávných prkénkách spouštěl s velkým respektem, co chvíli se zastavil a pozdravil s některým z členů svého týmu. „Mísí se ve mně všechny možné emoce. Lyžování miluju, ale motivaci na pokračování už nemám dost a cítím, že je čas odejít," prohlásil sedmatřicetiletý Cuche po závěrečném z 368 závodů své kariéry.

A v cílovém prostoru i s vybavením z muzea zimních sportů s jistotou předvedl své charakteristické gesto: vykopnutí a následné chycení lyže. Na jeho počest se pak podobný kousek snažili napodobit téměř všichni závodníci, ale s mizernou úspěšností. V cíli Cuche vyndal z batohu svoji helmu a rukavice a obdaroval jimi nadšené fanoušky. Po exhibiční rozlučkové jízdě ale přišel boj o body, ve hře totiž stále byl Velký křišťálový glóbus pro nejlepšího sjezdaře sezóny. O jménu jeho majitele se však s definitivní platností rozhodlo až pár desítek minut po skončení sobotního obřího slalomu.

Rakušan Marcel Hirscher se triumfem v závodě posunul na první místo před Beata Feuze ze Švýcarska, ale teoreticky ještě mohl být předstižen. Jenže specialista na rychlostní disciplíny Feuz v sobotu vpodvečer oznámil, že se teoretické naděje vzdává a do slalomu nenastoupí. Třiadvacetiletý Hirscher vyhrál velký glóbus jako první Rakušan po šesti letech.

O celkový triumf mohl bojovat i v nedělním slalomu, ale závod nedokončil. „Po včerejšku to pro mě nebylo snadné. Soustředil jsem se na souboj s Beatem a už mi došla energie," přiznal. Malý glóbus za slalom si zajistil Švéd André Myhrer, chorvatský vládce první poloviny sezóny Ivica Kostelič tak zakončil sezónu bez jediné trofeje.

sob, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard