Rubriky:

Lyže a snowboard

Skokanské můstky pojmenují po Raškovi

6. srpna 2012 17:39

Areál Jiřího Rašky. Tak se bude od 1. září jmenovat areál skokanských můstků Horečky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Slavnostní přejmenování místa, kde olympijský vítěz a frenštátský rodák možná strávil největší díl svého života, se uskuteční v rámci prvního ročníku Memoriálu Jiřího Rašky, který bude zároveň republikovým šampionátem.

K přejmenování areálu dojde necelých osm měsíců po smrti prvního českého vítěze na zimních olympijských hrách. „Byl to společný nápad. První podnět přišel od sportovců, skokanů, od TJ. Rodina s tím souhlasila," popsala starostka Zdeňka Leščišinová (SNK naše Beskydy). Dodala, že vedení radnice pojmenovat skokanský areál po Raškovi přivítalo. „My, jako město, to podporujeme i finančně, dáváme peníze na desku, které bude při tom přejmenování odhalena," prozradila s tím, že nic dalšího ve Frenštátě, jako škola či ulice, nebude v současné době po Raškovi pojmenováno.

Přejmenování areálu spojili frenštátští skokané s tradičními skokanskými závody na můstku umělou hmotou, které se ve městě poprvé konaly v roce 1973. Letos se klání bude jmenovat Memoriál Jiřího Rašky & Mistrovství České republiky a pořadatelé počítají s hvězdnou účastí. Mezi pozvanými nechybí čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann ze Švýcarska, Polák Adam Malysz, mistr světa v letech na lyžích Slovinec Robert Kranjec či rakouský olympijský medailista Andres Kofler. „Na Memoriál Jiřího Rašky se chystají také A teamy Polska a Itálie," prozradil předseda organizačního výboru Roman Klíma.

Raškův vnuk a jeden z iniciátorů memoriálu Jan Mazoch míní, že kdyby dědeček žil, byl by z přejmenování skokanského areálu po svém jménu hodně nadšený. „Můstky byly postaveny vlastně díky dědovi, protože se dokázal prosadit ve světě a určitě by mu to udělalo velkou radost," potvrdil s tím, že i pro něj samotného to hodně znamená, že se něco bude jmenovat po jeho dědovi. „Mám přece v sobě jeho krev."

K memoriálu Mazoch poznamenal, že věří, že se v budoucnu stane prestižním podnikem. „Je to první ročník, našim záměrem je obnovit slávu frenštátského skoku, vlastně nejen frenštátského, ale skokanskou tradici celého regionu. A tenhle závod nám k tomu snad pomůže," naznačil a dodal, že osobně pozval do Frenštátu Malysze, Kranjece či Ammanna. „Čekám, jak se kluci rozhodnou. Věřím, že někdo z těch významných jmen přijede."

Pavel Karban, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard