Rubriky:

Lyže a snowboard

Paris a Reichelt vyhráli nejtěsnější sjezd v historii SP

29. prosince 2012 14:01 - Bormio

Poslední mužský závod Světového poháru ve sjezdovém lyžování v tomto roce byl nejtěsnější v historii a měl dva vítěze. Přes tři kilometry dlouhý sjezd v Bormiu zvládli nejrychleji v totožném čase Rakušan Hannes Reichelt a k radosti domácího publika Ital Dominik Paris, který si připsal premiérový triumf v kariéře.

 

Stefano Rellandini, Reuters

O jedinou setinu zpět skončil vedoucí muž SP Aksel Lund Svindal z Norska. Dvousetinová ztráta na vítěze už nestačila na medailové umístění dalšímu Rakušanovi Klausi Kröllovi.

Na těsnější dojezd v mužském SP nikdy nedošlo. Absolutní rekord drží superobří slalom žen z Hafjellu v roce 2006 - tehdy se o vítězství podělily tři lyžařky a čtvrtá byla jen o setinu pomalejší. Tři vítězky měl i obří slalom v Söldenu v roce 2002.

Vicemistr světa v super-G Reichelt v SP triumfoval už pošesté, ale poprvé v nejrychlejší disciplíně. "Vítězství ve sjezdu pro mě hodně znamená. Když jsem viděl v cíli tu jedničku, moc se mi ulevilo, protože už jsem to dlouho nezažil," řekl dvaatřicetiletý Rakušan, který naposledy triumfoval v únoru 2011 v Hinterstoderu.

Tehdy to bylo jeho čtvrté vítězství v super-G, jednou vyhrál ještě obří slalom. "Jsem teď spíš zvyklý na sekundové ztráty, ale o Vánocích jsem potrénoval a cítil se velmi dobře," doplnil Reichelt.

Třiadvacetiletý Paris byl v SP na pódiu dosud jedinkrát po sjezdu v Chamonix v lednu 2011, kde skončil druhý. V Bormiu se mezi favority zařadil třetími časy v trénincích. "Nádhera. Dal jsem do toho všechno. V trénincích jsem jezdil líp, ale dnes jsem hodně riskoval," řekl.

Svindal si pojistil celkové vedení

Svindal si pojistil vedení v celkové klasifikaci SP i disciplíně, nad vyrovnaností závodu se ale podivil. "Něco takového jsem nezažil. Dojel jsem do cíle, měl ztrátu setinu a byl až třetí. Myslel jsem, že je to chyba. Ale jsem spokojený, že to byla jen setina, byl jsem u konce se silami," přiznal Nor.

Kröll, který v Bormiu ovládl páteční poslední trénink, nesl čtvrté místo těžce. "Při takhle těžkém sjezdu to nebývá tak těsné, o to víc je to pro mě hořké. Nejdřív jsem si říkal, že čtvrté místo je dobré, vždyť jsem dvakrát chyboval. Ale pak jsem viděl ty dvě setiny. Připadám si trochu jako blbec dne," uvedl.

Sám byl aktérem dosud nejtěsnějšího mužského závodu v SP, když letos v březnu vyhrál společně se Švýcarem Beatem Feuzem super-G v Kvitfjellu. Třetí tehdy skončil o tři setiny zpět Kjetil Jansrud z Norska.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Bormiu (Itálie):
Muži - sjezd:
1. Paris (It.) a Reichelt (Rak.) oba 1:58,62, 3. Svindal (Nor.) -0,01, 4. K. Kröll (Rak.) -0,02, 5. Clarey (Fr.) -0,32, 6. Heel (It.) -0,42, 7. Ganong (USA) -0,49, 8. Baumann (Rak.) -0,66, 9. Innerhofer (It.) -0,67, 10. Theaux (Fr.) -0,70.
Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Svindal 285 b., 2. Paris 193, 3. K. Kröll 141, 4. Jansrud (Nor.) 139, 5. Innerhofer 133, 6. Clarey 129.
Průběžné pořadí SP (po 14 z 36 závodů): 1. Svindal 674, 2. Hirscher (Rak.) 560, 3. Ligety (USA) 537, 4. Jansrud 322, 5. Neureuther (Něm.) 296, 6. Reichelt 289, ...86. Krýzl (ČR) 19.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard