Rubriky:

Lyže a snowboard

Krásná satisfakce! Ani mi to ještě nedochází, jásal Matura nad japonským víkendem snů

20. ledna 2013 12:14 - Sapporo
(Aktualizováno: 20. ledna 2013 15:25)

Pohádkový víkend! Ve 32 letech si skokan na lyžích Jan Matura splnil sportovní sen. A hned dvakrát! Dosud nikdy v kariéře se nepostavil na stupně vítězů, teď v Sapporu opakovaně shlížel na světovou elitu z toho nejvyššího…

 

Kyodo News, ČTK/AP

Jak se dá označit víkend, který jste v Japonsku právě prožil?

Jako něco neuvěřitelného. Věděl jsem, že mi v poslední době skoky vycházejí, ale že dvakrát vyhraju? To mě nenapadlo ani náhodou, je to pro mě obrovské překvapení a krásná satisfakce za celou kariérou.

Které vítězství bylo sladší? To premiérové, nebo to nedělní, kterým jste stvrdil báječný víkend?

Asi to první, které bylo naprosto nečekané. V neděli už jsem si s tím nelámal hlavu, podmínky byly daleko horší, závod se natahoval a já věděl, že bude rozhodovat i štěstí. Povedly se mi dva dobré skoky a já skončil zase úplně nejvýš, z toho jsem měl obrovskou radost. Ty nedělní skoky byly ještě o něco lepší, byl jsem klidnější, protože jsem už věděl, že jsem tu odvedl své maximum a závody si užíval. Věděl jsem, že budu potřebovat i štěstí, abych uspěl.

Na můstku Okurajama se neustále měnily podmínky, točil se vítr. Jsou vaše vítězství o to cennější, že jste dokázal skákat daleko za jakéhokoliv počasí?

Hlavně v neděli nebyly podmínky nejlepší, já je měl spíše průměrné a vytěžil jsem z toho dobré metry. Hodně si cením, že mi to vyšlo. Ani mi to vlastně ještě nedochází...

V obou závodech jste po prvním kole vedl. Ani trochu s vámi necloumaly nervy?

Kupodivu ani ne. Věděl jsem už v sobotu, že když se mi to nepovede, tak si maximálně všichni řeknou, že jsem byl v takové situaci poprvé a neunesl to. Tak jsem si z toho nedělal hlavu a soustředil se jen na dobré provedení skoků.

Už minulý týden v Zakopaném jste se blýskl šestým místem, dodal vám tento výsledek sebedůvěru, kterou jste teď zužitkoval v Sapporu?

Samozřejmě, když se daří, je všechno jednodušší. S jídlem roste chuť, ale pořád to jsou skoky na lyžích, kde záleží na spoustě věcí včetně větru.

Celý rozhovor s Janem Maturou najdete v pondělním Právu.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard