Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžařský šampionát ve Schladmingu zažívá "Francouzskou revoluci"

10. února 2013 16:26 - Schladming

Ani domácí Rakousko, ani Norsko, Švýcarsko či tým Spojených států nezáří na sjezdařském šampionátu ve Schladmingu tak jako nenápadná Francie. Její výprava slaví po pěti z 11 závodů tři medaile a vévodí pořadí zemí. Nedělní mistryně světa ve sjezdu Marion Rollandová a její kolegové prý v rakouském středisku dělají "Francouzskou revoluci".

 

Luca Bruno, ČTK/AP

Rollandová dosud nevyhrála jediný velký závod, ale na MS ovládla na ledové trati sjezd. Gauthier De Tessieres si dojel pro stříbro ze super-G a David Poisson podobně překvapil bronzem ve sjezdu. A to má teprve přijít na řadu hlavní francouzský trumf: Alexis Pinturault.

Jednadvacetiletý lyžař patří k favoritům pro pondělní superkombinaci, navíc může svůj talent ukázat v obřím slalomu i ve slalomu. V něm bude obhajovat titul Jean-Baptiste Grange a v "obřáku" nejsou bez šancí Thomas Fanara či Tessa Worleyová.

"Teď jsme dozráli a udeřili"

"Když jsem viděla, jak se Gauthier a David vracejí na hotel s medailemi na krku, dostala jsem hroznou chuť taky jednu mít. A zlato nám ve sbírce chybělo," usmívala se nová mistryně světa Rollandová. "Máme všichni za sebou těžké časy, teď jsme dozráli a udeřili," dodala třicetiletá sjezdařka.

Před třemi lety si prožila ve Whistleru noční můru. Na startu olympijského sjezdu se rozbruslila, ale po čtyřech sekundách skončila na zemi. Navíc si přetrhla vaz v koleně. Nyní je na vrcholu. Francie vede po prvním týdnu pořadí zemí a v úterý půjde na start týmové soutěže jako obhájce zlata.

Čekání od roku 1966

Na MS naposledy francouzští lyžaři vyhráli hodnocení zemí v roce 1966 v Chile. Tehdy v čele s Jeanem-Claudem Killym a Marielle Goitschelovou vybojovali 16 medailí (7-7-2). Druhá Itálie měla jednu jedinou (a to zlatou) a na stupně vítězů se prosadili už jen reprezentanti Rakouska, Západního Německa a USA.

Nicméně na předchozím šampionátu v Ga-Pa už Francouzi dokázali většinu velmocí porazit a skončili v medailovém pořadí druzí za Rakouskem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard