Norští běžci ovládli sprint v Asiagu

ASIAGO

Bez účasti českých barev se konal další díl Světového poháru v běhu na lyžích. Ve sprintu v italském Asiagu se nejlépe dařilo norským reprezentantům, mezi ženami potvrdila roli královny v této disciplíně Marit Björgenová, mužům vládl Jens Arne Svartedal.

Ten rozhodl o osudu mužského finále 200 metrů před cílem. Vypracoval si desetimetrový náskok a do cíle dojel v poklidu vteřinu před svým krajanem Torem Arnem Hetlandem. Třetí skončil Švéd Björn Lind a čtvrtý byl další Nor Trond Iversen. Celkem se do elitní desítky vešlo šest norských zástupců.

Björgenová vyhrála sprint Světového poháru již podesáté za sebou. V kvalifikaci skončila druhá, ale od čtvrtfinále už před sebe nikoho nepustila. Ve finále za sebou nechala s odstupem dvou vteřin Finku Virpi Kuitunenovou a krajanku Ellu Gjömleovou. Se čtvrtým místem se musela spokojit Švédka Emelie Ohrstigová.

Björgenová zvítězila v sezóně popáté ze sedmi závodů a na prvním místě SP má skoro dvakrát více bodů než druhá Kristina Šmigunová z Estonska. Kateřina Neumannová, která momentálně trénuje v rakouském Obertilliachu, je nadále třetí. Mezi muži si upevnil vedení devátým místem ve sprintu Němec Axel Teichmann.

SP v běhu na lyžích - Asiago (It.)
sprint klasicky (1,2 km)
Muži
Finále: 1. Svartedal 2:20,0 min., 2. Hetland (oba Nor.) + 0,9, 3. Lind (Švéd.) + 2,6, 4. Iversen (Nor.) + 4,3.
Pořadí: 1. Svartedal, 2. Hetland, 3. Lind, 4. Iversen, 5. Näss, 6. Hjelmeset, 7. Rönning (všichni Nor.), 8. Joutsen (Fin.), 9. Teichmann (Něm.), 10. Pankratov (Rus.).
Pořadí SP ve sprintu (po 3 závodech):
1. Hetland 260, 2. T. Fredriksson (Švéd.) 138, 3. Lind 137, ...26. Koukal 27, 49. Kožíšek (oba ČR) 3.
Průběžné pořadí SP (po 7 závodech):
1. Teichmann 412 bodů, 2. Hetland 269, 3. Vittoz (Fr.) 198, 4. Ročev (Rus.) 198, 5. Svartedal 196, 6. Sommerfeldt (Něm.) 190, ...40. Bauer 31, 48. Magál 28, 49. Koukal 27, 91. Kožíšek (všichni ČR) 4.
Ženy
Finále: 1. Björgenová (Nor.) 2:41,3, 2. Kuitunenová (Fin.) -2,1, 3. Gjömleová (Nor.) -3,8, 4. Ohrstigová (Švéd.) -5,3.
Pořadí: 1. Björgenová, 2. Kuitunenová, 3. Gjömleová , 4. Ohrstigová, 5. Dahlbergová (Švéd.), 6. Pedersenová (Nor.), 7. Saarinenová (Fin.), 8. Bauerová (Něm.), 9. Välimaaová (Fin.), 10. Solliová (Nor.).
1. Björgenová 300, 2. Dahlbergová 165, 3. Künzelová (Něm.) 130.
1. Björgenová 610, 2. Šmigunová (Est.) 340, 3. Neumannová (ČR) 247, 4. Kuitunenová 238, 5. Künzelová 237, 6. Pedersenová 232, ...70. Rajdlová (ČR) 2.