Slovenský lyžař Bajčičák senzačně vyhrál závod SP

Slovák Martin Bajčičák se stal senzačním vítězem sobotního závodu Světového poháru v běhu na lyžích na 15 kilometrů volnou technikou v německém Reit im Winklu. V generálce na mistrovství světa bodovali čtyři čeští reprezentanti. Nejlepší z nich Martin Koukal, který se dosud v sezóně trápil, skončil devátý.

Nejlepším z českých reprezentantů byl Martin Koukal - archivní foto.

Bajčičákovým nejlepším výsledkem ve Světovém poháru dosud bylo sedmé místo ze Salt Lake City z roku 2001, dnes však suverénně pokořil všechny favority. V cíli měl náskok 21 sekund před druhým Italem Giorgem di Centou, třetí skončil o dalších osm desetin zpět Rakušan Christian Hoffmann. Osmadvacetiletý Bajčičák, juniorský vicemistr světa z roku 1996, se tak rázem pasoval do role černého koně šampionátu v Oberstdorfu.

Lukáš Bauer po triumfu v předchozím závodu v Pragelatu tentokrát na nejlepší nestačil. Se ztrátou minuty a 18 sekund na Bajčičáka obsadil 22. místo. Před ním skončil patnáctý Jiří Magál, body do Světového poháru si připsal i čtyřiadvacátý Petr Michl.

Koukal, jehož nejlepším výsledkem v této sezoně dosud bylo dvanácté místo z úvodního sprintu v Düsseldorfu, se do poloviny závodu držel dokonce na medailové pozici. Třetí příčku však neuhájil, na bronzového Hoffmanna nakonec ztratil přes 17 sekund. I tak se úřadujícímu mistrovi světa na bruslařské padesátce, jenž se těžko srovnával se zatížením organismu při letním dobrodružství v Himalájích, zablýsklo znovu na lepší časy.

Do dnešního závodu nevyběhl vedoucí muž průběžného pořadí Axel Teichmann, který onemocněl. Podle trenéra německé reprezentace Jochena Behleho je stejně jako u Claudie Künzelové ohrožen jeho start v úvodu šampionátu v Oberstdorfu, který začne ve čtvrtek.

Teichmann i přes neúčast udržel náskok 114 bodů před druhým Vincentem Vittozem. Francouz, jenž v minulých dnech dokázal svou nevinu v dopingové kauze po vítězství v Novém Městě na Moravě, doběhl až čtyřiatřicátý. Čtyřicáté místo obsadil norský biatlonista Ole Einar Björndalen, jenž má na šampionátu v Oberstdorfu rovněž startovat.

Výsledky - 15 km volnou technikou:
1. Bajčičák (SR) 36:13,6 min., 2. Di Centa (It.) -21,3, 3. Hoffmann (Rak.) -22,1, 4. Skjeldal (Nor.) -22,2, 5. Diethard (Rak.) -27,6, 6. Göring (Něm.) -30,9, 7. Santus (It.) -32,2, 8. Angerer (Něm.) -38,7, 9. Koukal (ČR) -39,8, 10. Hasler (Licht.) - 45,6, ...15. Magál -55,5, 22. Bauer -1:18,3, 24. Michl -1:23,6, 63. Kožíšek (všichni ČR) -2:34,7.