Biatlonista Björndalen oddálil Fischerovu oslavu

Až sobotní poslední závod rozhodne o vítězi Světového poháru biatlonistů. Nor Ole Einar Björndalen si ve stíhačce doběhl pro dvanáctý triumf v sezoně a snížil ztrátu na Němce Svena Fischera na 35 bodů. Držitel žlutého trikotu skončil ve čtvrtek v ruském Chanty Mansijsku čtvrtý a před sobotním finále má ke třetímu křišťálovému globu v kariéře velmi blízko.

Fischer ve stíhačce těžil až do druhé střelby z toho, že vyhrál středeční sprint a startoval jako první. Jeho největší rival Björndalen hned napoprvé mířil třikrát nepřesně a průběžně ztrácel na německého lídra až minutu. Postupně se však výborný norský běžec propracovával kupředu a ve čtvrtém kole se dostal poprvé do čela.

O prvenství Björndalen svedl na posledním úseku neúprosný boj s Ukrajincem Andrejem Deryzemljou, asi tři sta metrů před cílem se před něj dostal a v cíli byl o čtyři sekundy dříve. Za Derzemljou skončil třetí Polák Tomasz Sikora se ztrátou 23 sekund na dnešního vítěze.

Na bodovaných místech se dlouho pohybovali oba čeští bitlonisté, body do SP si nakonec připsal jen šestadvacátý Michal Šlesingr. Světový šampion Roman Dostál totiž na poslední položce dva terče nesestřelil a propadl se na 36. místo. Šlesingr se tak bodově dotáhl na zkušenějšího reprezentačního kolegu.

Björndalen vynechal sedm biatlonových závodů a měřil se s běžci specialisty, proto s vítězstvím v SP nepočítá. "Svenovi to přeju, startoval ve všech závodech a je to můj výborný kamarád," řekl velkoryse norský fenomén. Fischer by o křišťálovou trofej neměl přijít, v sobotu mu stačí osmé místo, ale v sibiřském mrazu ho prý škrábe v krku.

Výsledky - stíhací závod (12,5 km):
1. Björndalen (Nor.) 36:00,9 min. (4 tr. kola), 2. Deryzemlja (Ukr.) -3,9 (2), 3. Sikora (Pol.) -22,8 (2), 4. Fischer (Něm.) - 35,7 (2), 5. Rožkov (Rus.) -36,0 (0), 6. Bergman (Švéd.) -54,6 (2), 7. Ryženkov (Běl.) -55,0 (4), 8. Gjelland (Nor.) -1:02,3 (2), 9. Defrasne (Fr.) -1:16,9 (4), 10. Ferry (Švéd.) -1:21,5 (0), ...26. Šlesingr -2:39,7 (5), 36. Dostál (oba ČR) -3:34,5 (3).