Rubriky:

Lyže a snowboard

Omischl a Li Ni-na akrobatickými mistry světa ve skocích

18. března 2005 19:45 - RUKA

Kanaďan Steve Omischl triumfoval při absenci zraněného Aleše Valenty mezi skokany na mistrovství světa v akrobatickém lyžování ve finské Ruce. Stříbro získal další Kanaďan Jeff Bean, bronz náleží Alexeji Grišinovi z Běloruska. Mezi ženami vybojovala nejcennější kov vítězka Světového poháru Li Ni-na z Číny.

Loňský vítěz SP Omischl předvedl ve finále dvakrát precizní trojné salto se čtyřmi vruty a radoval se z prvního titulu mistra světa. "Je to poprvé, paráda. Příští rok bych to mohl na olympiádě zopakovat," řekl Omischl.

Na stupních vítězů ho nečekaně doplnil Bean, kterému se v sezóně nedařilo, ale v mrazivém večeru a za drobného sněžení v areálu ve finské Ruce mu závod vyšel. "Skvělý vrchol roku," radoval se Bean. Třetí byl Alexej Grišin a čtvrtý jeho běloruský krajan Dmitrij Daščinskij.

"Omischla jsem čekal, ale Bean a Grišin jsou překvapením," komentoval výsledky Valenta, který z dějiště MS po špatném dopadu v tréninku předčasně odletěl a leží s naraženými zády v motolské nemocnici.

"Mužem dne je ale Peterson," ocenil Valenta pokus amerického skokana o Ledový dech, trojné salto s pěti vruty v rozložení 1-3-1. Petersonovi se povedl v tréninku a ve druhém kole se chtěl obtížným skokem posunout ze čtvrtého místa dopředu, jenomže pokus nedotočil a spadl na kolena a ruce.

První akrobatickou zlatou medaili pro Čínu získala Li Ni-na. Soupeřky předčila výškou skoků i jistými dopady. Stříbro si zajistila Švýcarka Evelyne Leuová i za podpory Valentova trenéra Pavla Landy. Na vítězku ztratila 1,36 bodu. Stejně jako v konečném pořadí Světového poháru byla třetí Kuo Sin-sin. Už v kvalifikaci vypadla favorizovaná Australanka Lydia Iorodiaconouová.

MS v akrobatickém lyžování - Ruka (Fin.)
muži - skoky
1. Omischl (Kan.) 258,98 b.
2. Bean (Kan.) 253,61
3. Grišin (Běl.) 246,19
4. Daščinskij (Běl.) 225,16
5. Nissen (Kan.) 224,05
ženy - skoky
1. Li Ni-na (Čína) 197,37
2. Leuová (Švýc.) 196,01
3. Kuo Sin-sin (Čína) 183,94
4. Zukalová (Rus.) 181,71
5. Cuperová (Běl.) 179,43

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard