Janda přišel v Planici o třetí místo v pořadí SP

Český skokan na lyžích Jakub Janda přišel před posledním závodem Světového poháru o vysněnou třetí příčku v celkovém hodnocení. Závod na mamutím můstku ve slovinské Planici se mu nepovedl a ve finálové třicítce obsadil poslední místo. Po nejhorším umístění v sezóně se v pořadí SP propadl na šesté místo.

Jakub Janda

Leteckou show v dramatické koncovce závodu, jenž do Planice přilákal zhruba šedesát tisíc fanoušků, vyhrál světový rekordman Matti Hautamäki. Fin zaútočil ze druhého místa, jež mu patřilo po prvním skoku, a vedoucího Rakušana Andrease Widhölzla předčil v konečném součtu o jedinou desetinu bodu. Mladší z bratrské dvojice měl sice oba pokusy kratší než Rakušan, ale u rozhodčích svým čistým stylem vyhrál.

"Dostat 436,5 bodu a prohrát závod o desetinu, s tím se člověk těžko vyrovnává. Ale nezlomí mě to, za tři dny jsem měl nejhorší let 205 metrů a skočil jsem nejdál na světě," přiznal Widhölzl rozporuplné pocity.

Hautamäki symbolicky převzal pochodeň finského skoku od vítěze celkového hodnocení Janneho Ahonena. Ten byl suverénní ve většině sezony, ale v závěru ročníku už s drtivým náskokem ztratil motivaci i formu. Dnes do druhého kola proklouzl jako poslední a nakonec obsadil 17. místo. Hautamäki naopak v závěru sezony září: dnes vyhrál už šestý závod za sebou.

"To pro mne teď nic neznamená. Možná až budu starý, budu si to rád ve statistikách prohlížet. Zítra zkusím přidat další úspěch a pak už začnu myslet na dovolenou," řekl Seveřan.

Janda spadl ze třetího místa pořadí SP

A Jandu bezpečně sesadil ze třetí příčky pořadí SP. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa přitom prvním skokem dolétl na značku 208,5 metru, což je půl metru za jeho vlastním českým rekordem. Druhým pokusem se ale zhoršil o 15,5 metru. Česká jednička podle deníku Sport dokonce zvažovala po nevydařené kvalifikaci svou účast v závodech.

Další čeští skokani Jan Mazoch, Jan Matura, ani Lukáš Hlava z páteční kvalifikace do hlavního závodu neprošli.

Poslední závod sezony je na programu v neděli znovu na planickém mamutím můstku. Janda se bude muset ohlížet za sebe, sedmý Rakušan Thomas Morgenstern na něj ztrácí 31 bodů. Naopak Janda o jediný bod zaostává za jiným Rakušanem Martinem Höllwarthem, který dnes skončil třiadvacátý. I tak to pro Jandu bude jistě nejlepší umístění v SP v kariéře.