Bravo! Bauer vyhrál v Kuusamu skoro po čtyřech letech závod SP

Kuusamo

Téměř čtyři roky čekal Lukáš Bauer na vítězství ve Světovém poháru. Naposledy se z výhry v klasice radoval český běžec na lyžích 16. ledna 2010 v Otepää na patnáctikilometrové trati. Teď se mu to podařilo ve finském Kuusamu na desítce. Hned v úvodním distančním závodu sezóny tak potvrdil výbornou formu před olympiádou v Soči.

Lukáš Bauer se raduje ze svého vítězství na trati 10 kilometrů klasicky v Kuusamu.

Bauer označil vítězství v Kuusamu za super výsledek a velké povzbuzení na startu olympijské sezony. "Jsem v euforii. Je to tak. Převládá nadšení," uvedl v rozhovoru pro ČTK. "Musím se přiznat, že před čtyřmi lety jsem to vítězství bral tak nějak automaticky. Nakonec to trvalo dlouho, než jsem to zopakoval. O to víc jsem si to ale užívám, protože to není vůbec jednoduché" prohlásil Bauer, který si připsal dvanácté vítězství ve Světovém poháru v kariéře.

Druhý v cíli intervalového závodu byl Nor Eldar Rönning, který na Bauera ztratil 2,4 sekundy. Třetí místo obsadil se ztrátou 5,7 sekundy na vítěze Rus Dmitrij Japarov.

"Podmínky na trati nebyly jednoduché. Stopa byla vymydlená, hrbolatá a člověk se musel soustředit na techniku. Byl to těžký závod a rozdíly byly minimální, jak to na deset kilometrů většinou bývá. Dnes jsem byl já ten šťastnější, který Eldara (Rönninga) porazil o dvě vteřiny a kousek," uvedl Bauer.

Odrazil i finiš Rönninga

Dvojnásobný olympijský medailista z Vancouveru se od začátku držel v popředí a po třech kilometrech byl druhý. V polovině závodu měl na nejrychlejšího Japarova ztrátu dvanáct sekund, kterou v dalším průběhu stahoval a 1,9 kilometru před cílem se dostal o sekundu do vedení. Před cílem odrazil i finiš Rönninga, který byl v závěru jasně nejrychlejší.

Medailové umístění vybojoval šestatřicetiletý český lyžař naposledy loni v lednu v Otepää, kde doběhl druhý. Že v SP naposledy triumfoval rovněž v Estonsku před téměř čtyřmi lety, si už ani nepamatoval. "Ty pocity se vám strašně rychle vybaví a musím se přiznat, že už mi to strašně chybělo. Letos se ale ideálně podařila příprava, všechno do sebe zapadlo, mozaika se poskládala. Ale hlavní bylo, že jsem zůstal zdravý," poznamenal Bauer.

Nikdo další z českých reprezentantů nebodoval. Aleši Razýmovi na 31. pozici k tomu chybělo 1,6 sekundy. Jiří Magál byl 70., Ondřej Horyna 86. a Dušan Kožíšek 106. Martin Jakš kvůli bolestivě otlačené patě do závodu nenastoupil, nezávodil ani Jiří Horčička.

Bauer se v průběžném hodnocení miniseriálu v Kuusamu s označením Ruka triple dostal na čtvrté místo a v neděli ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou bude útočit na celkový triumf. Na první místo má ztrátu 12,5 sekundy. "Doufám, že i v bruslení dokážu, že jsem v dobré formě. Budu se prát o co nejlepší výsledek," uvedl Bauer.