Rubriky:

Lyže a snowboard

Štafeta českých běžců na lyžích dojela v Lillehammeru sedmá, ženy byly poslední

8. prosince 2013 11:44 - Lillehammer
(Aktualizováno: 8. prosince 2013 13:58)

Čeští běžci na lyžích obsadili v Lillehammeru v prvním a zároveň posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami v Soči sedmé místo. Ženy byly v hustém sněžení na těžké trati poslední osmnácté.

 

Markku Ulander, ČTK/AP

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek nasadil na první úsek netypicky Aleše Razýma a tradiční "rozjížděč" Martin Jakš jel tentokrát poslední. "Tohle složení se rozhodně osvědčilo. Jirka (Magál) momentálně není v klasice tak jistý a Aleš ten první úsek zvládl, takže myslím, že tahle varianta nese ovoce. Když to řeknu úplně na rovinu, tak o členech olympijské štafety mám díky loňsku a tomuhle závodu jasno," uvedl Petrásek v tiskové zprávě svazu.

Důležitý krok k umístění v elitní desítce udělal na druhém úseku Lukáš Bauer, jenž přebíral jako jedenáctý, ale dotáhl se do hlavní skupiny a Jiřímu Magálovi předával v kontaktu s lídry jako pátý. "Lukáš to svoje odjel výborně," vyzdvihl Petrásek.

Magál změnu ve složení české čtveřice uvítal, neboť se letos v závodech klasickou technikou trochu trápí. "V bruslení se mi naopak docela daří, štafeta byla tedy podle mě postavená nejlíp, jak mohla. Po těch včerejších výkonech, kdy se nám tady závod vůbec nevydařil, myslím, že můžeme být spokojení. Sedmé místo určitě není špatný výsledek," podotkl Magál.

Zvítězili překvapivě Rusové

Do posledního 7,5 km dlouhého úseku vyslal na sedmé příčce Jakše, který na tomto místě dovezl české kvarteto do cíle. "V tom třetím úseku se to trochu roztrhalo, Jirka tak přijel ve skupince o páté místo a Martin podle mě odjel velice slušný výkon. Bohužel Švéd a Francouz, se kterými z předávky vyrážel, podali vynikající výkon a neudržel se jich," řekl Petrásek.

Pro vítězství si překvapivě dojelo Rusko, jehož finišman Maxim Vylegžanin za sebou díky nástupu několik stovek metrů před cílem nechal tři norské štafety. Na druhém místě spurtoval Finn Haagen Krogh, třetí byl favorizovaný Petter Northug.

Jakš dojel 49,7 sekundy za vítězem, v redukovaném pořadí tak patřila české štafetě pátá příčka. "Před závodem bych to bral všemi deseti. Sedmé místo celkově a páté v národech, protože na olympiádě startuje za zemi pouze jeden tým a můžeme si tak odečíst dvě norské štafety, je velmi kvalitní," ocenil Petrásek.

Mezi ženami první Norky, Česky poslední

Závod žen na 4x5 km vyhrálo hvězdné norské kvarteto Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Steiraová, Marit Björgenová. Mistryně světa a olympijské vítězky za sebou nechaly o 1,13,1 minuty Finsko, třetí byly Spojené státy americké.

Česká štafeta ve složení Karolína Grohová, Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Nováková, Sandra Schützová uzavřela s odstupem 5:23 minuty výsledkové pole. Na předposlední Itálii ztratily Češky 16 sekund.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):
Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Rusko (Japarov, Bessměrtnych, Legkov, Vylegžanin) 1:19:04,7
2. Norsko II (Rönning, Jespersen, Röthe, Krogh) -1,6
3. Norsko I (Golberg, Tönseth, Sundby, Northug) -1,8
4. Norsko III -9,3
5. Švédsko -21,0
6. Francie -22,2
7. ČR (Razým, Bauer, Magál, Jakš) -49,7.
Ženy - štafeta 4x5 km:
1. Norsko I (Wengová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 58:38,9
2. Finsko (Saarinenová, Kyllönenová, Niskanenová, Lähteenmäkiová) -1:13,1
3. USA (Randallová, Bjornsenová, Stephenová, Digginsová) -1:36,5
4. Norsko II -1:47,3
5. Rusko -1:53,9
6. Švédsko -2:05,1
...18. ČR (Grohová, Vrabcová-Nývltová, Nováková, Schützová) -5:23,8
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard