Rubriky:

Lyže a snowboard

Pančochové slopestyle může na olympiádě skončit. Je prý nejrizikovějším sportem

13. dubna 2014 12:36 - Monte Carlo

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů v Soči přinesla podle komise Mezinárodního olympijského výboru nepřijatelně „vysoký" počet zranění a sportu hrozí, že z programu her zase vypadne, pokud nezapracuje na větší bezpečnosti. Těžký pád potkal v olympijské soutěži i českou snowboardistku Šárku Pančochovou, které při nárazu hlavou o zem praskla helma.

 

Přemysl Vida

Podle Larse Engebretsena, šéfa komise, která monitorovala zranění mezi olympioniky, bylo riziko zranění mezi slopestylisty výrazně vyšší než v ostatních sportech. „Já mohu říct svůj názor, že sport by se měl změnit, jinak ho nebudeme chtít. MOV se tím ale nemusí řídit," řekl Engebretsen agentuře AP.

Případné vyřazení sportu z programu her by musel navrhnout výkonný výbor MOV. Engebretsen se ale domnívá, že disciplína dostane ještě jednu šanci se předvést a nebude chybět v roce 2018 v Pchjongčchangu.

Vedle nakonec páté Pančochové měla ve slopestylu lyžařek těžký pád i Kanaďanka Yuki Tsubotaová, která musela být odnesena na nafukovacích nosítkách. Trať nezvládli i další včetně snowboardové ikony Shauna Whitea. Američan si při karambolu v tréninku pohmoždil zápěstí a ze slopestylu se kvůli obavám z dalšího zranění odhlásil a soustředil se na obhajobu zlata v U-rampě.

MOV se bojí o zdraví nadšených amatérů

Zlomenina klíční kosti z tréninku stála start v olympijském závodu Nora Torsteina Horgma. „Probíráme teď trati, na kterých se jezdí, sníh, vybavení, je toho hodně," řekl Engebretsen, jenž je lékařem Norského olympijského výboru.

Otázka bezpečnosti je podle něho o to důležitější, že stopestyle po své olympijské premiéře přiláká mnoho zájemců mezi amatéry, kteří budou chtít disciplínu vyzkoušet. „Slopestyle je vzrušující. Jen se teď stal vzrušující až příliš," dodal.„

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard