Lyže a snowboard

Štafeta biatlonistek zahájila Světový pohár třetím místem

13. prosince 2014 12:16 - Hochfilzen
(Aktualizováno: 13. prosince 2014 16:09)

Štafeta žen ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dojela v Hochfilzenu třetí a má tak za sebou úspěšný vstup do prvního závodu Světového poháru. Češky nestačily pouze na vítězné Němky a v závěru na Bělorusky, kterým ke druhému místu pomohla finišmanka Darja Domračevová. Mužům se na střelnici ani na trati tolik nedařilo a skončili sedmí. Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Michal Krčmář a Ondřej Moravec ztratili na vítězné Rusy přes tři minuty.

Petr Slavík, biatlon.cz

Svěřenkyně nového reprezentačního trenéra Zdeňka Vítka dosáhly nejlepšího štafetového umístění za poslední téměř dva roky, třetí byly české ženy naposledy v lednu roku 2013 v Ruhpoldingu. Dnes na rozdíl od některých soupeřek včetně Norek či Ukrajinek nemusely na trestné kolo a závod zvládly s devíti dobíjeními. Vylepšily tak své umístění z olympijských her v Soči, kde byly ve stejné sestavě čtvrté.

Štafetu rozjela spolehlivě Puskarčíková, jež se na úvodním šestikilometrovém úseku udržela s nejlepšími a předávala Soukalové jako sedmá. V závěrečném okruhu se musela vyrovnat s nepříjemnou situací, kdy jí soupeřka přišlápla hůlku. "Stihla jsem říci jenom: Sakra. Seběhlo se to hodně rychle, bohužel právě na začátku stoupání. To jsem musela vyjet jen s jednou holí. Naštěstí nahoře stál Jirka Holubec a dal mi náhradní," děkovala na svazovém webu trenérskému asistentovi za rychlou reakci.

Soukalová dotáhla tým na stupně

Dvojnásobnou olympijskou medailistku Soukalovou sice nezastihl úvod sezóny v ideální formě, ale v závodu družstev ukázala svou sílu a vytáhla tým na stupně vítězů. Před "stojkou" dokonce vedla, nicméně tři dobíjení v neoblíbené poloze ji stály čas, takže vyslala Landovou na trať jako třetí.

"Na trati jsem se především soustředila sama na sebe, koncentrovala jsem se na každý odraz a taky na střelbu," uvedla Soukalová. Nejhůře jí bylo, když měla na stojce k dispozici už jen jeden náboj a musela trefit, aby nešla na trestný okruh. "Nohy se mi třásly a byla ve mně malá dušička," řekla.

Třetí členka českého kvarteta Landová dobíjela celkem třikrát a pozici téměř udržela, neboť předávala jako čtvrtá s minimálním odstupem za třetím Polskem. Vítková na svém úseku potvrdila aktuální běžeckou formu a okamžitě se vrátila na medailové pozice.

Pátá žena průběžného pořadí SP na každé položce jednou dobíjela a útočila na stříbrnou pozici. Z poslední střelby odjížděla Vítková druhá za vedoucím Německem, nicméně v závěrečných desítkách metrů neodolala ataku trojnásobné olympijské vítězky Domračevové. "Snažila jsem se jí držet a věřila jsem, že bych ji mohla ještě přespurtovat, ale nedala mi šanci," uvedla.

Do cíle Vítková dorazila bezpečně třetí 17 sekund před čtvrtou Itálií a po projetí finišem se radovala. "S holkama jsme ukázaly, že patříme k nejlepším," dodala česká opora.

Mužskou štafetu ovládli Rusové

Německé biatlonistky vyhrály suverénně s náskokem 21 sekund. Mužský závod obdobně suverénně ovládla ruská štafeta, jejíž členové dohromady pouze jedinkrát dobíjeli a druhé Francouze za sebou nechali o 20,2 sekundy. Třetí skončili Norové.

Čeští biatlonisté kontakt s čelem ztráceli od začátku. Šlesingr na prvním úseku nabral půlminutovou ztrátu, Soukup s Krčmářem přidali každý po minutě a pohybovali se v závěru první desítky. Finišman Moravec s jedinou chybou na střelnici posunul štafetu na konečnou sedmou příčku.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):
Ženy - štafeta 4x6 km:
1. Německo (Kummerová, Hildebrandová, Hinzová, Preussová) 1:11:40,4 (0 tr. okruhů + dobíjení)
2. Bělorusko (Skardinová, Dubarezavová, Pisarevová, Domračevová) -21,1 (0+10)
3. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -22,2 (0+9)
4. Itálie -39,9 (1+4)
5. Norsko -46,3 (1+12)
6. Polsko -47,4 (0+8)
Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Rusko (Cvetkov, Lapšin, Malyško, Šipulin) 1:16:14,8 (0 tr. okruhů +1 dobíjení)
2. Francie (S. Fourcade, Beatrix, Desthieux, M. Fourcade) -20,2 (0+4)
3. Norsko (J. Bö, Svendsen, Birkeland, T. Bö) -27,9 (0+10)