Janda vyhrál závod SP v Engelbergu

ENGELBERG (Švýcarsko)

Český skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál sedmý díl Světového poháru ve švýcarském Engelbergu. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa si v neděli připsal již čtvrté vítězství v sezoně a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu. Do prvního závodu v prestižním Turné čtyř můstků Janda odstartuje s náskokem 117 bodů před obhájcem Jannem Ahonenem.

Janda coby lídr Světového poháru skákal v obou dnešních kolech jako poslední a v obou případech naplnil pořekadlo o nejlepším nakonec. V každém kole předvedl nejdelší pokusy 129 a poté i jako jediný 130 metrů a vyhrál s náskokem 6,1 bodu. V závěrečném stylově čistém skoku dostal dokonce od rakouského rozhodčího maximální dvacítku.

"Ten druhý skok byl celkem povedený. První pokus technicky dobrý, ale trochu opožděný," hodnotil Janda v telefonickém rozhovoru s českými novináři své vystoupení. Od dnešního závodu si přitom moc nesliboval - do Švýcarska odjížděl se slabou horečkou a nedařilo se mu v tréninku. "Tréninkové skoky nebyly moc povedené, tři dny tu bylo špatné počasí, moc mi to zezačátku nesedlo," řekl Janda.

Uhrmann skončil druhý

Na druhém místě skončil Michael Uhrmann z Německa, díky třetí příčce zajistil premiérovou pozici na stupních vítězů v sezoně pro Rakousko Andreas Kofler. "Trvalo strašně dlouho, než se rozsvítilo na výsledkové tabuli konečné pořadí. Vůbec jsem totiž netušil, jak skákali ti přede mnou. Musel jsem tedy dlouho čekat, ale servisman mi ukazoval, že je to v kapse," popsal český vítěz okamžiky bezprostředně po druhém skoku.

Janda tak i v Engelbergu naplnil normu, že vyhraje minimálně jednou každý závodní víkend. Sedmadvacetiletý reprezentant již dříve triumfoval v Kuusamu, Lillehammeru a Harrachově. Celkově má třetí nejlepší sportovec České republiky za letošní rok na kontě již pět triumfů v SP, což ho v národním pořadí řadí za Pavla Ploce, jenž vyhrál desetkrát.

V sobotu se ve švýcarském středisku kvůli špatnému počasí závod neuskutečnil. Skokané v hustém sněžení a větru nedokončili první kolo. Dnes se počasí umoudřilo a na body dosáhl i druhý český zástupce v hlavní části závodu Jan Matura, který po skocích dlouhých 119 a 117,5 m obsadil dvaadvacáté místo.

Turné čtyř můstků začne 29. prosince v německém Oberstdorfu.