Nejdelší sjezd SP ve Wengenu vyhrál Američan Rahlves

WENGEN

Nejdelší sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu vyhrál americký lyžař Daron Rahlves. Na Lauberhornu o čtyři desetiny vteřiny porazil Rakušana Michaela Walchhofera. Třetí skončil další reprezentant alpské velmoci Fritz Strobl, jenž už na vítěze ztratil více než sekundu.

Dvaatřicetiletý Rahlves po sjezdech v Beaver Creeku a Bormiu vyhrál v olympijské sezoně třetí závod Světového poháru, celkově se radoval už podvanácté. "Podařilo se mi všechno skloubit dohromady a zajel jsem skvělý závod. Když za sebou vidíte ty dva chlapce (Walchhofera a Strobla), víte, že je to dobré znamení," pochvaloval si v cíli.

Více než vteřinu na amerického sjezdaře ztratil i Rakušan Hermann Maier, kterému však odstup 1,29 sekundy stačil na čtvrtou příčku. Na čtyřapůlkilometrové trati totiž byly mezi jednotlivými jezdci velké odstupy, norský veterán Kjetil Andre Aamodt na pátém místě ztrácel více než dvě vteřiny.

Do první desítky se nevešel obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru Bode Miller. Americký lyžař kvůli absenci na oficiálním losování startovních čísel vyjel na trať až jako poslední z elitní třicítky a s Italem Kristianem Ghedinou se dělil o jedenáctou příčku.

Vedení ve Světovém poháru udržel Rakušan Benjamin Raich, který jako specialista na technické disciplíny dnešní náročný sjezd vynechal. Rahlves se díky triumfu osamostatnil na třetí příčce za Walchhoferem. Pořadí sjezdu vede Fritz Strobl.

V neděli je ve Wengenu na programu slalom speciál.

Výsledky - sjezd:
1. Rahlves (USA) 2:30,54, 2. Walchhofer -0,40, 3. F. Strobl - 1,06, 4. Maier (všichni Rak.) -1,29, 5. Aamodt (Nor.) -2,01, 6. Fill (It.) -2,09, 7. Hoffmann -2,14, 8. Defago (oba Švýc.) -2,22, 9. Büchel (Licht.) -2,37, 10. Mickel (Brit.) -2,40.