Svindal získal malý Křišťálový glóbus za superobří slalom

Aare

Norský lyžař Aksel Lund Svindal získal malý Křišťálový glóbus pro nejlepšího muže v superobřím slalomu v této sezóně Světového poháru. Trofej si zajistil ve čtvrtečním posledním závodu v Aare, v němž obsadil třetí místo, díky němuž v čele průběžného pořadí o dva body předstihl dnes čtvrtého Rakušana Hermanna Maiera.

V dramatickém finále rozhodlo o Svindalově premiérovém triumfu v kariéře pouhých devět setin vteřiny. Právě tolik dnes dělilo třiadvacetiletého Nora ve výsledcích od Maiera, jenž usiloval o šestý titul v této disciplíně. "Bylo jasné, že to bude strašně těsné a já měl štěstí," řekl Svindal. "Setinky letos nebyly na mojí straně. Nelze všechno svádět na jeden závod. Aksel měl super sezonu a zaslouženě to rozhodl pro sebe," uznal sportovně Mauer.

Finálový závod ve Švédsku opanovali Američané. Z prvního vítězství v superobřím slalomu v sezóně se radoval Bode Miller, který o 34 setin sekundy porazil svého krajana Darona Rahlvese. Třetí Svindal, jenž v Aare vyhrál středeční sjezd, ztratil 53 setin.

Američan Miller je zralý na léto

Miller, jenž po loňském celkovém triumfu ve Světovém poháru zažil výrazně méně vydařenou sezónu včetně krachu na olympiádě, zvítězil poprvé od 3. prosince. Ani dnes ale příliš úsměvů nerozdal. "Zase jsem tam chybami ztratil tak sekundu. Jsem zralý na léto, v téhle sezóně už to stačilo. Musím si nutně odpočinout," prohlásil Američan, který se navíc chystá do Vailu na vyšetření kolena.

Dnešní závod musel být po dojezdu devátého startujícího, kterým byl právě Miller, přerušen. Rozhodčí totiž nařídili úpravu jednoho ze skoků, který se jim zdál příliš nebezpečný. Na časech lyžařů se ale podle jury změny nijak nemohly projevit.

Výsledky:
1. Miller 1:27,78 min., 2. Rahlves (oba USA) -0,34, 3. Svindal (Nor.) -0,53, 4. Maier -0,62, 5. Görgl (oba Rak.) -0,66, 6. Büchel (Licht.) -0,70, 7. Fill (It.) -1,50, 8. Aamodt (Nor.) -1,53, 9. Reichelt (Rak.) -1,57, 10. Kernen (Švýc.) -1,60.