Ve finále Českého poháru basketbalistů jsou Ostrava a Nymburk

OLOMOUC

Basketbalisté favorizovaného Nymburka a Ostravy se utkají v nedělním olomouckém finále Českého poháru. Středočechům se podařila odveta za loňské vyřazení v semifinále soutěže od Prostějova a oslabené Orly porazili 84:67, jejich ostravský soupeř prošel do boje o prvenství po vítězství 83:69 nad ligovým nováčkem Libercem.

Pro Nymburk bude finálový duel příležitostí vrátit Moravanům dosud jedinou porážku v nejvyšší domácí soutěži. Finále začne v 17:00, už o tři hodiny dříve se utkají poražení semifinalisté o třetí místo.

V duelu Ostravy s Libercem byla vyrovnaná pouze úvodní čtvrtina, v níž se oběma celkům dařila střelba z dálky. Ostravané se definitivně ujali vedení půl minuty před první přestávkou a už je nepustili. Od druhé čtvrtiny oba soupeři lépe bránili, ale zvláště Liberci se přestala střelba, takže Severočeši dali jen osm bodů. Ztrát se nevyvarovala ani Nová huť, ale její vedení díky lepšímu zakončení postupně narůstalo.

I po přestávce byla Ostrava lepší a postupně zvýšila náskok až na dvacet bodů (61:41). Trenér Rón pak stáhl na lavičku rozehrávače Mitchela, který nasbíral tři osobní chyby, a Liberec přidal na bojovnosti, takže závěr třetí čtvrtiny vyhrál 10:1. Severočeši se dostali zpět do hry, soupeř však už šanci nepustil a zápas ještě před jeho koncem rozhodl.

Do následného pohárového šlágru nastoupili Prostějovští bez Tomaszeka, Šošky, Nečase a Svobody, tedy jen s jediným pivotem Bryanem. V prvním poločase se přesto Orli, mohutně povzbuzovaní svými fanoušky, dostali menším trhákem do vedení 16:9. Nymburk ale potrestal chyby a šňůrou dvanácti bodů skóre otočil. Prostějov ještě zabojoval a těsně před koncem poločasu vyrovnal na 40:40.

Rozhodnutí přišlo po přestávce, kdy Prostějovští nezachytili nástup soupeře. Trojkou a dvěma zakončenými brejky během jedné minuty zvýšil Nymburk vedení na devět bodů, agresivní osobní obranou nutil prostějovské hráče k chybám a dokonale je rozhodil. Ve třetí čtvrtině prostějovští hráči ztratili jistotu při střelbě a v té závěrečné suverén ligy, v jehož dresu zářili Mack a Washington, exhibičními akcemi potvrdil svoji převahu a bezpečně vyhrál.

Výsledky - semifinále:
Ostrava - Liberec 83:69 (24:22, 43:30, 62:51)
Nejvíce bodů: Procházka 19, Prášil 18, Ides 16, Pospíšil 13, Mitchel 11 - Černošek 14, Kraus 13, T. Tóth 12. Rozhodčí: V. Lukeš, Paulík, Hruša. Trestné hody: 18/15 - 24/17. Fauly: 22:17. Trojky: 10:6. Diváci: 500. Nejlepší hráč: Procházka.
Nymburk - Prostějov 84:67 (26:20, 42:40, 67:50)
Nejvíce bodů: Washington 22, Rančík 18, Mack 15, Sokolovský a Savanovič po 10 - Novák 20, Bryan 14, Crisp 8. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, Šedivý. Trestné hody: 25/18 - 16/11. Fauly: 22:23. Trojky: 4:8. Diváci: 1800. Nejlepší hráč: Washington.