Živě

Zaujaly mě přestupy Zmrhala a Ticháčka, říká volejbalový expert Brom

7. června 2019 14:04 - Ústí nad Labem

Třebaže volejbalová extraliga má momentálně letní přestávku, v jednotlivých klubech je i nadále rušno vzhledem k pohybu v kádrech a snaze týmů po posílení před příští sezonou. A navíc česká mužská reprezentace absolvuje v současném období Evropskou ligu a chystá se na evropský šampionát. Dění pod vysokou síti glosuje bývalý dlouholetý trenér a nynější sportovní manažer SKV Ústí nad Labem Petr Brom v rozhovoru pro Sport.cz.

 

Josef Pešout, Právo

Jak hodnotíte další mistrovský titul Jihostroje České Budějovice, druhou příčku Liberce a až páté místo obhájce prvenství VK Karlovarsko?

Budějovičtí měli asi nejkvalitnější kádr, a to se projevilo v play off včetně dramatického finále s Libercem. V Karlovarsku nejspíš čekali od uplynulé sezony více, proto tam nastává- nechci říci přímo zemětřesení v týmu-, ale výměna hráčů. Ve všech jmenovaných klubech jsem v minulosti trenérsky působil a zajímám se o ně i nadále.

Budějovice vybojovaly za dvacet let deset extraligových trofejí, vy jste byl u čtyř titulů z období 2007-20011. Nyní jsou Jihočeši znovu na trůnu. V čem je kouzlo úspěchů?

Sešli se tam lidé, kteří zkrátka spolu absolutně fungovali. Měl jsem to štěstí, že i pod mým trenérským vedením. Vážím si toho, že jsem se stal součástí tehdejší éry. A že na ní v klubu navazují.

Vrcholem klubového volejbalu je Liga mistrů.

Tahle soutěž je strašně těžká pro české celky. Zúžil se počet účastníků základních skupin a ostatní evropské kluby jsou prostě někde jinde, než mistr české extraligy. Poznaly to Liberec, Budějovice i naposledy Karlovarsko.

Jaký přestup vás dosud nejvíc zaujal v domácím extraligovém prostředí?

Každopádně odchod reprezentačního smečaře Marka Zmrhala z Karlovarska do Českých Budějovic. A tajemstvím už není, že bývalý reprezentační nahrávač Lukáš Ticháček jde z Polska do Karlovarska. Trénoval jsem ho dva roky v Dukle Liberec. Vzpomínám si, že v Liberci jsem měl v týmu nahrávačskou dvojici Boula-Ticháček. Nebylo to nic jednoduchého. Boula byl starší, Ticháček ambicióznější a řešil jsem problémy, které dělají trenéry trenérem (úsměv). Lukáš Ticháček mi volal, a ptal se na situaci, co a jak ve Varech apod. Měl by tam nahradit nahrávače van Haarlema, který odchází do Kladna.

Do přestupového kolotoče se zapojilo i Ústí nad Labem. Můžete to konkretizovat?

Získali jsme Marka Beera z Karlovarska. Je to pro něj návrat do klubu, kde odstartoval ligovou kariéru. Z Ústí naopak zamířil do Karlovarska kanadský blokař Marc Wilson, který za rok udělal velký pokrok. Vary si ho vybraly a sám hráč to zdůvodnil cílem hrát evropské poháry.

Jak vnímáte nynější program národního týmu?

Probíhá Evropská liga, v sobotu hraje česká reprezentace v Jindřichově Hradci s Běloruskem. Zaznamenal jsem, že trenéři zkoušejí mladé hráče, je to dobrá příležitost. Pak přijde na řadu mistrovství Evropy. To už bude úplně něco jiného, moc těžký turnaj.

Josef Pešout, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.