V semifinále ME basketbalistek jsou i Rusko a Španělsko

Chieti

Páteční čtvrtfinálové duely na mistrovství Evropy basketbalistek na rozdíl od těch čtvrtečních překvapení nepřinesly, v boji o medaile se udržely Rusko a Španělsko.

Česká basketbalistka Petra Kulichová - ilustrační fotografie.

V Chieti nejprve ruské obhájkyně stříbra porazily Litvu 75:58 a staly se soupeřem Lotyšska, ve zbývajícím utkání Španělky zdolaly Belgii 72:53 a o finále se utkají s Běloruskem. Belgičanky budou v sobotu prvním soupeřem českého týmu ve skupině o 5. až 8. místo.

Favorizované Rusky se přitom dlouho nemohly dostat do tempa. Uvolněně a bez zábran hrající Litevky vedly po sedmi minutách nečekaně 21:12. Rusky ztrácely hodně míčů při špatné rozehrávce a střelba vycházela dlouho pouze Artěšinové s Osipovovou.

Postupně ale začaly ruské hráčky snižovat náskok soupeře a zápas definitivně otočily ve svůj prospěch po změně stran, kdy unaveným Litevkám začaly docházet síly a jejich hra ztrácela přesnost.

Španělsko rozhodlo zlepšeným výkonem po poločase

Španělky naopak vtrhly do zápasu ve velkém stylu a po dvou tříbodových střelách a rychlých protiútocích vedly 10:2. Jenže potom se jejich kombinace na čas zadrhly a chyby soupeřek využily Belgičanky k otočení výsledku. Až do poločasu předváděly oba týmy útočný basketbal, při němž si zásluhou důraznějšího doskakování dlouho udržovaly náskok Belgičanky.

Po změně stran už ale nabralo utkání zcela jednoznačný a očekávaný směr, Belgičanky přestaly stačit, lacino ztrácely míče a Španělky získaný náskok nepustily z rukou.