Basketbalistky Gambrinusu a USK postoupily do ligového finále

BRNO/PRAHA

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno a USK ZVVZ Praha potvrdily roli favoritek a hladce postoupily do ligového finále. Brněnské obhájkyně titulu ve středu porazily v druhém semifinále v městském derby Valosun 90:62 a sérii vyhrály na zápasy 2:0. Stejným poměrem zvítězily také vysokoškolačky nad Trutnovem, v jehož hale ve středu vyhrály 94:54.

O titul se bude hrát v sérii na tři vítězství. První finálový zápas je na programu v pondělí od 18:00 v hale Rosnička v Brně.

Hráčky Gambrinusu přitom vstoupily do utkání hodně nepřesvědčivě a celou první čtvrtinu hledaly svou tvář. Nepřesně kombinovaly a také jejich koncovka postrádala jistotu. V týmu Valosunu byly hlavními oporami střelkyně Vlková a americká pivotka Millerová.

Do poločasu přesto získaly hráčky Gambrinusu sedmnáctibodový náskok, který po změně stran postupně zvýšily až na 37 bodů. V závěrečných sedmi minutách ale favoritky opět polevily a umožnily soupeřkám částečně zkorigovat výsledek.

"Nejsem příliš spokojen, neboť jsme měli v naší hře velké výkyvy. Z tohoto pohledu nám zápas jako generálka před finálovým soubojem neposloužil," uvedl po utkání trenér Gambrinusu Jan Bobrovský.

Hummel byl spokojen s prvním poločasem

Jeho protějšek Zdeněk Hummel byl spokojen zejména s prvním poločasem. "Dařilo se nám držet se soupeřkami krok a splnili jsme tím dílčí úkol. Pro nás byl zápas naopak dobrou přípravou před souboji o třetí místo," dodal Hummel.

Také Pražanky se v Trutnově prosadily až po poločase, v třetí čtvrtině domácí celek nastřílel jen osm bodů. "Do zápasu jsme vstoupili vlažněji, Trutnov s námi držel vyrovnané skóre. V druhém poločase jsme přidali na tempu, zlepšili jsme obranu a rychlými protiútoky a pestrou hrou jsme zvyšovali náskok," uvedl asistent trenéra USK Ivan Beneš.

Domácí kouč Martin Petrovický uznal, že protivník postoupil zaslouženě. "Se soupeřem jsme dokázali držet krok skoro celý první poločas. Ve druhém ukázalo USK svoji kvalitu a rychle odskočilo na dostatečný bodový odstup," řekl Petrovický.

Semifinále play off basketbalové ligy žen - 2. zápasy:
Valosun Brno - Gambrinus Sika Brno 62:90 (20:24, 36:53, 45:74)
Nejvíce bodů: Vlková 15, Zrůstová 13, Loudenová 11, Millerová 10 - Whitmoreová 18, Vítečková 17, Maiga-Baová 11, Fröhlichová 10. Rozhodčí: Kapaňa, Hanuš. Trestné hody: 8/5 - 17/12. Fauly: 15:21. Trojky: 3:3. Diváci: 400. Nejlepší hráčka: Whitmoreová. Konečný stav série: 0:2.
Kara Trutnov - ZVVZ USK Praha 54:94 (18:23, 32:43, 40:64)
Nejvíce bodů: Štěpánová 17, Křížová 14, Šnajdrová 7 - Whalenová 16, Bednářová 14, Salesová 13, Bartoňová 12, Elhotová 11. Rozhodčí: Kapl, Nejezchleb. Trestné hody: 18/11 - 14/12. Fauly: 13:18. Trojky: 1:4. Diváci: 630. Nejlepší hráčka: Whalenová. Konečný stav série: 0:2.
O 5.-8. místo - 2. zápasy:
Sparta Praha - Sokol Hradec Králové 56:49 (13:17, 21:29, 41:37)
Nejvíce bodů: Harissová 18, Ondřejová 15, Kohoutová 9 - Steffanová 16, Urbanová 10, K. Nováková 6. Rozhodčí: Kučera, Heinrich. Trestné hody: 27/20 - 14/10. Fauly: 19:19. Pět chyb: 35. Sopirjáková - 40. Steffanová. Trojky: 4:5. Diváci: 148. Nejlepší hráčka: Kohoutová. Stav série: 1:1.