Třetí vítězství českých basketbalistek

PYRGOS (Řecko)

Výborný výkon celého týmu v obraně podložený přesnou koncovkou zajistil českým basketbalistkám vítězství 80:68 ve třetím utkání na mistrovství Evropy nad Srbskem a Černou Horou. Třetím úspěchem v turnaji si svěřenkyně Jana Bobrovského již zajistily dvě kola před koncem základní části postup do čtvrtfinále.

Saregouová z Řecka (vpravo) se snaží zastavit izraelskou basketbalistku Suezovou v zápase Izrael - Řecko během ME v Řecku 2003

Stejně jako v úvodním zápase proti Řecku vyšel i proti Srbsku a Černé Hoře českým basketbalistkám vstup do utkání. Rychleji a přesněji kombinovaly, soupeřky přehrávaly i výškově a hlavně přesně zakončovaly. Po šesti minutách už získaly devítibodový náskok 13:4, když Srbky marně hledaly způsob, jak se dostat do střeleckých pozic a při ojedinělých pokusech měly vychýlenou mušku.

Záchranný pás hodila svému týmu až Kovačevičová, která ještě pod dívčím jménem Bogojevičová působila před třemi lety jednu sezonu v celku brněnských mistryň ČR a v souboji s většinou bývalých klubových spoluhráček těžila ze znalosti českého basketbalu. Kovačevičová se také zasloužila o zvrat a po první čtvrtině srbský tým dokonce vedl 19:17.

Herní rozdíl až o devatenáct bodů

Dvoubodovou ztrátu se podařilo českým hráčkám rychle zlikvidovat. Signál k náporu dala trojka Hamzové, po níž se vrátil do týmu herní klid a pohoda. I když byl souboj vyrovnaný, stačily bojovně hrající české hráčky odpovídat hlavně na  přesnou ruku Kovačevičové, která dala jen za první poločas šestnáct bodů, stejnou zbraní. V podkošových soubojích vynikala zejména Blahůšková, která navzdory tomu, že ji bránila o osm centimetrů vyšší Tuvičová, většinu akcí jedna proti jedné zakončovala.  V závěru poločasu na sebe vzala herní odpovědnost Machová,  která odvážně pronikala do obranných řad soupeřek a ty ji zastavovaly pouze za cenu faulů - z trestných hodů se Machová nemýlila.

Hned po změně stran nasadily české hráčky k dalšímu trháku. Lépe doskakovaly pod oběma koši a soupeřky odzbrojovaly důslednou defenzivou. Jejich náskok ve 26. minutě vzrostl po trojce Machové na devatenáctibodový rozdíl (66:47). V závěru třetí čtvrtiny vsadily Srbky na tvrdou nátlakovou hru, kterou se jim podařilo korigovat náskok a utkání dostalo opět dynamický náboj. Český tým hrál v závěru nervózně a ztratil několik míčů v rozehrávce. Ovšem soupeřkám už také chyběla přesnost a nedokázaly chyby potrestat. České hráčky už taktickou hrou nedaly soupeřkám šanci na zvrat a přehouply se za třetí překážku na mistrovství Evropy.

Nejlepší ze soupeřek bývalá hráčka Brna

"Měli jsme větší vůli po vítězství a výškovou převahu soupeřek jsme nahrazovali větší bojovností. Hodně nám pomohl přechod na zónovou obranu, díky níž jsme získaly důležitý náskok," uvedl trenér českého týmu Jan Bobrovský. "Zápas proti Srbsku byl pro nás na mistrovství Evropy určitě zatím nejtěžší. V klíčových momentech, kdy začaly soupeřky stahovat na rozdíl deseti bodů, jsme se zapřely a nápor odrazily. Měly jsme určitě lepšího týmového ducha, což rozhodlo," mínila Zuzana Klimešová.

Trenér Srbska Meograd Veskovič viděl hlavní příčinu prohry ve špatném vstupu do zápasu. "Nedařila se nám vůbec hra v defenzivě. Naopak český tým hrál velmi dobře v útoku, přesně střílel a pohotově trestal naše chyby," poznamenal trenér Veskovič. Nejlepší hráčkou Srbska byla s 24 body Kovačevičová, která podala zatím svůj nejlepší výkon na mistrovství Evropy. "Určitě to ale nebylo proto, že bych hrála proti svým bývalým spoluhráčkám z Brna a trenéru Bobrovskému. Nyní hraji za národní tým a chci v každém zápase podat co nejlepší výkon. Tentokrát nás ale české hráčky přehrály hlavně rychlostí a větší přesností. My jsme v tomto směru hodně pokulhávaly," dodala Kovačevičová.

Česko - Srbsko a Černá Hora 80:68 (17:19, 44:36, 70:56)
Body: Blahůšková 20, Machová 18, Hamzová 13, Pavlíčková 12, Večeřová 11, Klimešová 4, Veselá 2 - Kovačevičová 24, Grubinová 19, Tuvičová 11, Bjelicová 8, Jokovičová 3, Vilipičová 2, Mandičová 1. Rozhodčí: De Coster (Belg.) a Bodnár (Maď.). Fauly: 21:18. Trestné hody: 17/14 - 20/11. Trojky: 6:5. Diváci: 300.

Společně s českým týmem zůstávají neporažené i basketbalistky Španělska, které vedou skupinu B.