Brňanky ani basketbalistky USK proti maďarským celkům v Eurolize nezaváhaly

PRAHA/SZEGED

Česko-maďarská konfrontace ve středečním pátém kole Evropské ligy skončila jednoznačně. Hráčky mistrovského USK porazily na domácí palubovce Šoproň 98:75 a podobně úspěšně si vedly i vicemistryně z Brna, které zvítězily v Szegedu 71:54 a potvrdily tak vedení ve skupině D. Pražanky jsou v polovině základní části soutěže na druhém místě ve skupině C.

Lindsay Whalenová z USK Praha (vpravo) v duelu Euroligy s maďarskou Šoproní.

Hráčky USK si připsaly třetí euroligové vítězství, za skalpem čtvrtého celku minulého ročníku stojí především čtrnáct trojek a ve druhé čtvrtiny účinně aplikovaná zónová obrana.  „Nemohli jsme si na domácí palubovce dovolit další zaváhání a líbilo se mi, jak holky o ten úspěch zodpovědně zabojovaly,“ liboval si trenér českých šampiónek Lubor Blažek, jehož tým se po vyrovnaném začátku nastartoval bezvadně sehraným pětiminutovým úsekem ve druhém dějství při skóre 15:1, který znamenal po čtvrthodině vedení 36:24.

„Holky měly dobrý pohyb a navrch i při doskoku. Především ale zóna celé družstvo viditelně bavila, povedlo se tím vymazat šoproňské pivotky a ještě nabízela zisky míče, rychlý protiútok a z něj laciné koše,“ dodal Blažek a ocenil také úspěšnost tříbodové střelby USK, která v závěru utkání vyšplhala na fantastických 58 procent. „Šoproni střelba zdálky nešla, u nás to ale byla silná zbraň,“ uvedla nejlepší střelkyně vítězek, Řekyně Evanthi Maltsiová.¨

Brňanky začaly zostra, zvrat nepovolily

Aktivně hrající Brňanky položily základ vítězství hned v úvodu zápasu dvanáctibodovou šňůrou a s bilancí čtyř vítězství a jedné porážky udržely vedení ve skupině D. Bez prohry jsou za nimi vítězky posledních tří ročníků Evropské ligy ze Spartaku Moskva, které mají o dva zápasy méně. Šoproň zůstala bez vítězství poslední.

Po rychlých protiútocích trestaly hráčky Brna chyby soupeřek v rozehrávce a nepřesnou koncovku. Ve 4. minutě svítil na ukazateli skóre stav 0:12. Hlavní podíl na úvodním trháku měly obě americké posily v dresu Brna: Bonnerová zaznamenala pět bodů, McWilliamsová dva, po dvou bodech přidaly Vítečková a Kulichová.

Teprve za tohoto stavu se hráčky Szegedu probraly a srovnaly krok, hlavně v podkošových soubojích a v obraně. Zvrátit průběh utkání se domácí basketbalistky snažily hlavně svou nejsilnější zbraní z předcházejících tří zápasů: střelbou z tříbodového území.

Jenže ve střelbě zdálky neměly přesnou mušku, neboť z 12 pokusů v prvním poločase zaznamenaly pouze jednu přesnou trefu. Také proto, že jim Brňanky nedaly aktivní obranou příliš času na míření a zbrklé zakončení nemělo naději na úspěch.

Osm minut před koncem už vedlo Brno rozdílem 17 bodů. Mohutně finišující hráčky Szegedu sice ještě necelé tři minuty před koncem snížily na desetibodový rozdíl, zvrat jim ale zkušenější český tým nepovolil.

"Kdybychom podali náš normální výkon, tak bychom vyhráli mnohem vyšším rozdílem. Začátek jsme měli skvělý, ale brzy jsme se uspokojili s jasným náskokem," řekl po zápase trenér brněnského týmu Jan Bobrovský.

Evropská liga basketbalistek - 5. kolo
Skupina A
Vilnius - Taranto 67:80, Riga - Jekatěrinburg 53:74, Galatasaray Istanbul - Valencie 62:63 (Večeřová 6 bodů, 5 doskoků, 3 asistence - Veselá 7 bodů, 6 doskoků, 1 asistence)