Rubriky:

Míčové sporty

Házenkáři Francie vyhráli po olympiádě a MS i mistrovství Evropy

31. ledna 2010 19:22 - VÍDEŇ

Mistrovství Evropy v házené vyhráli Francouzi, kteří ve finále ve Vídni dnes porazili Chorvatsko 25:21. Během půldruhého roku tak triumfovali na olympiádě, světovém šampionátu i ME. V utkání o bronzové medaile zvítězil Island nad Polskem 29:26.

 

Ognen Teofilovski, Reuters

V první půli finálového duelu přitom Francouzi ani jednou nevedli, stále jen dotahovali chorvatský náskok. Krátce před koncem poločasu zvýšil Duvnjak už na 12:9, jenže Karabatic a Narcisse se třígólovou sérií během necelých dvou minut postarali o bleskové vyrovnání.

A chorvatský výpadek pokračoval i po změně stran. Francouzi dali dokonce pět branek za sebou a ujali se vedení 17:13, až pak se soupeř vzpamatoval a zahájil mohutnou stíhací jízdu.

Bojovný chorvatský tým se dokázal přiblížit až na jednogólový rozdíl, jenže Francie, hnaná vidinou "zlatého hattricku", mu opět odskočila. Několik důležitých zákroků přidal brankář Omeyer a závěrečnou minutu už francouzské mužstvo strávilo ve vítězném opojení. Naopak Chorvaté získali stříbro z ME podruhé za sebou, ve finále s Francií neuspěli ani na loňském MS v domácím prostředí.

"Hráli jsme dobře už v první půli, jenže jsme nepřesně stříleli. Po přestávce jsme je už jednoduše přejeli," řekl nejlepší francouzský střelec Nikola Karabatic, autor šesti branek. "V každém zápase jsme se tady zlepšovali a treble je konečně náš," dodal.

Naopak Chorvaté získali stříbro z ME podruhé za sebou, ve finále s Francií neuspěli ani na loňském MS v domácím prostředí. "O náskok z prvního poločasu jsme přišli až příliš lehce. Pak nám už došly síly a nestačili jsme soupeři čelit," prohlásil chorvatský trenér Lino Červar. "Ale Francie si výhru zasloužila, v utkáních proti ní se nesmí chybovat," podotkl.

Čeští házenkáři obsadili osmé místo a Filip Jícha byl zvolen nejužitečnějším hráčem mistrovství Evropy. Král střelců turnaje, jenž pomohl národnímu týmu k osmému místu 53 góly, byl také vyhlášen nejlepší levou spojkou.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty