Rubriky:

Míčové sporty

Zbil manželku, rozmlátil kamery... Teď je vše odpuštěno, fanoušci Artesta opěvují

18. června 2010 12:28 - LOS ANGELES

Rekordní trest na 73 zápasů za potyčku s fanoušky, postihy za obscénní gesta, zdemolování kamery v afektu po prohraném zápase, problémy s alkoholem nebo také hrozba čtyřletého vězení za zbití manželky. Velké kaňky má kariéry basketbalového rebela Rona Artesta, fanoušci Los Angeles Lakers ale teď "zlého muže" NBA opěvují.

 

Mark J. Terrill, ČTK/AP

Právě Artest zazářil v rozhodujícím sedmém finále proti Bostonu a dokázal, že kromě svých výstřelků je stále i vynikajícím hráčem.

Do svého životopisu plného zvratů si zapíše i velké plus. "Jsem vážně dojatý. Velký dík patří i mé psycholožce, to ona mě oprostila od tlaku, který play off provází. Zůstal jsem uvolněný," líčil šťastný Artest a na hlavě už měl nasazenou tradiční kšiltovku pro šampiona NBA.

I slavný trenér Phil Jackson, který slaví už svůj jedenáctý titul v roli kouče, po poslední bitvě neměl pochybnosti o tom, že právě Artest byl ve čtvrtek klíčem k úspěchu Lakers.

Dokonale otrávil život Pierceovi

Artest nasázel 20 bodů, přidal důležitou trojku minutu před koncem, po níž Lakers odskočili do šestibodového vedení, a hlavně "otrávil" život nejlepšímu střelci Bostonu Paulu Pierceovi. Zastínil tak i Kobeho Bryanta, jemuž patřila cena pro nejužitečnějšího hráče za celé finále.

"Dnešek patřil k těm dnům, kdy jsem si hodně věřil. Ale jen jsem se snažil plnit přesně to, co po mně chtěl trenér," líčil třicetiletý křídelní hráč. I on už ale možná pochyboval, když Celtics vedli až o třináct bodů a zdálo se, že nezadržitelně míří za osmnáctým titulem.

"Vnesl život do hřiště i hlediště"

V nejtěžších chvílích Artest Lakers pozvedl. "Vnesl život do našeho týmu, vnesl život do hlediště," pochvaloval si trenér Jackson. "On rozhodl. Titul strašně chtěl. A nám ho vyrval," smutnil Glen Davis z Bostonu. "Byl neuvěřitelný," vysekl Artestovi poklonu i kouč Bostonu Doc Rivers.

Artest do Lakers přišel před touto sezónou. Možná i proto, aby v hvězdném týmu našel vnitřní klid a nebyl tolik na očích jako při předchozích divokých štacích v Chicagu, Indianě, Sacramentu a Houstonu. Především v Indianě nad jeho chováním občas zůstával rozum stát: třeba na podzim roku 2004, když se při utkání v Detroitu popral s fanoušky a vedení NBA jej potrestalo zákazem startu do konce sezóny.

I jiných disciplinárních prohřešků Artest nasbíral nespočet. "Měl jsem tým v Indianě jako rukojmí, byl jsem mladý a sobecký," vzpomínal na svá extempore Artest, který před příchodem do Lakers slíbil nápravu. "Teď se někdy cítím jako zbabělec, když vidím ty ostatní kluky. Já si můžu říkat, chlape, jsi v Lakers a můžeš vyhrát titul," popisoval Artest.

Svalovce kouč zkrotil 

Dvoumetrového svalovce opravdu kouč Jackson v Lakers dokázal "zkrotit". Byť na palubovce občas tápal, tak v play off se Los Angeles mnohonásobně odvděčil. "Jen jsem si přál, abych splatil důvěru lidem z Lakers, trenérovi, Kobemu (Bryantovi), kteří mi dali tuhle šanci," řekl Artest.

Ve finále Západní konference v pátém utkání v poslední sekundě svých "dopichem" do koše rozhodl o postupu přes Phoenix do finále, v němž pak exceloval v duelu o všechno. Splnil si tak sen o titulu, kterého se dočkal ve své třinácté sezóně v NBA, když už jej mnozí odepisovali.

Těší se do baru

"Neskutečně, neskutečně si tu chvíli užívám. A teď se těším, až půjdeme někam do baru," plánoval Artest. Fanoušci Lakers a celá NBA tak mohou trnout, jestli nepředvede další exces při velkolepých oslavách. Všichni ale chtějí věřit slovům samotného hráče o jeho velké nápravě.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty