Němci prohráli na MS basketbalistů s Angolou a jsou vyřazeni

ISTANBUL

Němečtí basketbalisté prohráli na mistrovství světa s Angolou 88:92 po prodloužení a ztratili šanci postoupit do osmifinále. V dramatickém utkání favorizovaný německý celek dlouho dotahoval ztrátu, ve čtvrté čtvrtině naopak přišel o desetibodové vedení a v prodloužení se už nevzpamatoval.

Německý basketbalista Steffen Hamann (vpravo) v souboji s Vladimirem Jeronimem z Angoly.

Střelecky zazářil Olimpio Cipriano, autor 30 bodů. "Pro Angolu je to historická událost. Moji hráči jsou bojovníci, nikdy se nevzdávají," řekl trenér nečekaných vítězů Luis Magalhaes.

Jeho tým přitom do turnaje vstoupil porážkou o padesát bodů se Srbskem, ale dnešní výhra mu vynesla senzační postup. "Pro nás to je hodně smutný den," prohlásil zklamaný německý trenér Dirk Bauermann.

Nenad Krstič se po třízápasovém trestu za bitku v přípravném zápasu s Řeckem vrátil do sestavy srbské reprezentace a v dalším dnešním utkání skupiny A pomohl porazit Austrálii 94:79. Sedmadvacetiletý pivot Oklahomy zaznamenal 14 bodů a deset doskoků. Srbové si třetí výhrou zajistili postup.

Srbský basketbalista Nenad Krstič (vlevo) bojuje s Matthewem Nielsenem z Austrálie.foto: Reuters/Ivan Milutinovic

Čína v ankarské skupině C naopak podlehla Rusku 80:89 a její vyhlídky na osmifinálovou účast povážlivě klesly. V posledním kole ji totiž v pátek čekají domácí Turci, kteří udrželi neporazitelnost i proti Portoriku. Čínský tým sice vyhrál poločas a v závěrečné čtvrtině ještě vyrovnal na 73:73, pak už ale ruským útokům nestačil čelit.

Američané neměli vážnější problémy s Íránem, který porazili 88:51 a získali jistotu, že do play off půjdou z prvního místa. V utkání tak zaujala i změna v oblečení roztleskávaček, které na sobě tentokrát měly dlouhé kalhoty a bílá trička.

V předchozích zápasech byly totiž dívky oděny mnohem skrovněji a íránští funkcionáři se museli při jejich vystoupení odvracet. Podle islámských pravidel totiž smí být jedinou odhalenou části ženského těla obličej.

Vedle Turků a Američanů zatím šampionátem procházejí bez porážky také týmy Argentiny a Litvy. Základní část turnaje skončí ve čtvrtek.

Mistrovství světa v basketbale mužů:
Skupina A (Kayseri):
Srbsko - Austrálie 94:79 (43:37), Německo - Angola 88:92 po prodl. (78:78, 35:40), Argentina - Jordánsko 88:79 (49:37).
Skupina B (Istanbul):
Chorvatsko - Tunisko 84:64 (43:23), Írán - USA 51:88 (23:46), Brazílie - Slovinsko 77:80 (30:44).
Skupina C (Ankara):
Čína - Rusko 80:89 (43:40), Pobřeží slonoviny - Řecko 60:97 (19:47), Turecko - Portoriko 79:77 (30:37).
Skupina D (Izmir):
Kanada - Nový Zéland 61:71 (28:35), Libanon - Španělsko 57:91 (32:43), Litva - Francie 69:55 (24:30).