Basketbalistky USK zvládly drama a mají skalp šampiónek

Třetí euroligové drama po prohrách se Salamankou a v Tarbes už basketbalistky pražského USK zvládly, v domácí hale na Folimance získaly cenný skalp úřadujících vítězek soutěže Spartaku Moskva. Ale bylo to drama do poslední vteřiny, v němž Pražanky prokázaly pevnější nervy a o jediný bod dokázaly zvítězit 73:72.

Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství nad Spartakem Moskva.

Za celý zápas ani jeden tým neodskočil výraznějším rozdílem, dvě minuty před koncem vedly Pražanky o dva body. Jenže se vyfaulovala Petra Kulichová, která jako jediná dokázala v doskocích konkurovat hráčkám ruského týmu.

Když pevné nervy prokázala proměněnými trestnými hody zkušená Michaela Ferančíková, zdálo se být rozhodnuto. Jenže z těžké pozice trojkou stáhla na jednobodový rozdíl Jekabsoneová, ani jednu šestku neproměnila Miltonová-Jonesová a Spartak měl tři vteřiny na poslední útok. Ke střele se však nedostal, a tak vysokoškolačky slavily první euroligové vítězství v sezóně.

Kouč Blažek nadšení z výhry neskrýval

„Doma už jsme si prostě nemohli dovolit prohrát. Před zápasem byla na tréninku znát nervozita, věděli jsme, že pro to potřebné vítězství jsme si nevybrali nejvhodnějšího soupeře. Mám velkou radost, že to holky zvládly,“ přiznával kouč Lubor Blažek a chválil zejména tahounky týmu Miltonovou-Jonesovou, Whalenovou a Vítečkovou.

„Rozhodla naše touha po vítězství. Prohrály jsme dva zápasy, které jsme určitě měly vyhrát, a teď jsme zdolaly obhájkyně trofeje, to je skvělé,“ jásala DeLisha Miltonová-Jonesová, která odehrála kompletních čtyřicet minut. České vicemistryně se mohly spolehnout i na podporu zaplněné haly. „Atmosféra byla jak při mistrovství světa,“ srovnávala Miltonová-Jonesová.

Kouče Blažka krom výrazně horší bilance při doskocích nejvíc mrzelo zranění Evanthie Maltsiové hned po čtyřech minutách hry. „Ve čtvrtek absolvuje vyšetření, má problém se stehenním svalem, bojím se, aby jí to nevyřadilo ze hry na delší dobu,“ obával se trenér vicemistryň světa.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:
Skupina C:
ZVVZ USK Praha - Spartak Moskva 73:72 (19:22, 40:38, 56:53)
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová a Vítečková po 22, Whalenová 16 - Jacksonová 16, Printsová 15, Milovanovičová 12. Rozhodčí: Jones (Wal.), Kudlicki (Pol.), Palla (Maď.). Fauly: 14:18. Trestné hody: 15/11 - 18/13. Trojky: 4:7. Diváci: 860.