Rubriky:

Míčové sporty

VIDEO: Konec legendy bez fanfár. Shaq O'Neal se rozloučil 16sekundovým záběrem

2. června 2011 08:18 - NEW YORK

Slavný americký basketbalista Shaquille O'Neal ukončil v 39 letech po devatenácti sezónách v NBA kariéru. Čtyřnásobný vítěz ligy hrál v uplynulém ročníku za Boston Celtics a musel se potýkat s množstvím zranění.

 

Sue Ogrocki, ČTK/AP

O'Neal zůstal i při ohlašování konce kariéry věrný svému smyslu pro nekonvenční akce a zvolil pouze krátké video na nové sociální síti Tout. "Dokázali jsme to. Devatenáct let, bejby. Chci vám moc poděkovat, proto vám to říkám jako prvním, končím. Děkuju, brzy se uslyšíme," uvedl rodák z Newarku v New Jersey.

Uznávaný a oblíbený "Shaq" dosáhl s basketbalem téměř všeho. S Los Angeles Lakers vyhrál v letech 2000-2002 třikrát NBA a čtvrtý titul přidal před pěti lety s Miami. V dresu Lakers byl vyhlášen nejlepším hráčem všech tří vítězných finále, v roce 2000 získal také nejprestižnější ocenění MVP pro nejlepšího hráče ligy.

Svou první cenu v soutěži získal O'Neal už v roce 1993, kdy byl jako hráč Orlanda vyhlášen nejlepším nováčkem.

Obrovitý, 216 cm vysoký a 147 kg vážící pivot si zahrál patnáctkrát v Utkání hvězd a dvakrát byl nejlepším střelcem sezóny. S kariérou se rozloučil jako pátý nejlepší kanonýr historie (28.596 bodů), páté místo mu patří i mezi střelci z pole (11.330 košů), v blocích je sedmý (2732).

Po odchodu z Miami v roce 2008 střídal O'Neal zaměstnavatele vždy po sezóně. Hrál za Phoenix, Cleveland a naposledy Boston.

V úvodu své kariéry získal s reprezentací USA zlato na MS 1994, kde byl vyhlášen nejlepším hráčem, a o dva roky později také na olympijských hrách v Atlantě. Poté pozvánky do národního týmu odmítal.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty