Bělorusky vyhrály i druhé utkání ve skupině a jsou v osmifinále

BYDHOŠŤ

Běloruské basketbalistky zvítězily i ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy, když ve skupině B porazily Izrael po drtivém závěru 68:41. Zajistily si tak účast v osmifinále a v pondělí si zahrají s Českou republikou o nejlepší výchozí pozici do další fáze turnaje. Naopak Izraelky musejí vyhrát nad Velkou Británií, aby udržely naději na postup.

Izraelky byly podobně jako v sobotním utkání s Českou republikou favoritkám dlouho vyrovnaným soupeřem, doplácely však na nepřesnou střelbu. Její úspěšnost na konci zápasu měly jen 26 procent. Bělorusky se však nemohly dlouho prosadit přes obranu Izraelek a za první půli nastřílely jen 26 bodů.

Ve druhé půli však Bělorusko hru zpřesnilo a postupně svůj náskok navyšovalo. Definitivně rozhodlo v poslední čtvrtině, kterou Izraelky nezvládly a prohrály ji 5:21. Nejlepší střelkyní Izraele byla rozehrávačka Cohenová s 12 body, všechny však dala v první půli. Za Bělorusko se nejčastěji prosazovaly Lichtarovičová se 13 body a Marčanková s 11 body.

Ve skupině C se zrodilo překvapení v podobě výhry Černé Hory 66:57 nad jedním z hlavních kandidátů na titul Španělskem. Tomu nepomohl ani skvělý výkon rozehrávačky Torrensové, která se blýskla 25 body.

Za vítězky zářily především Perovaničová s 18 body, dosavadní rozehrávačka Brna Škerovičová s 13 body a 11 doskoky a také teprve sedmnáctiletá pivotka Turčinovičová, která zaznamenala 11 bodů.

"Výkon Černé Hory nás nepřekvapil. Věděli jsme, že mají zkušené a kvalitní hráčky. My ale nenastoupily k utkání s takovým nasazením, které bylo třeba k vítězství. Podle mě je možná dobře, že jsme prohrály, protože všichni mluví o tom, že tento tým musí získat medaili. Teď se zas vrátíme zpátky na zem," uvedla po utkání Anna Montaňanaová, která od nové sezony posílí pražské USK. Dnes zaznamenala 11 bodů a 5 doskoků.

Mistrovství Evropy basketbalistek
Skupina A (Bydhošť)
Slovensko - Turecko 60:76 (32:38), Litva - Rusko 76:64 (30:35).
Tabulka:
1.Litva220140:1224
2.Rusko211132:1423
3.Turecko211134:1243
4.Slovensko202126:1442
Skupina B (Bydhošť)
Velká Británie - ČR 45:60 (13:9, 23:27, 35:48), Izrael - Bělorusko 41:68 (12:18, 18:26, 36:47).
Tabulka:
1.Bělorusko220123:814
2.Česko220132:1014
3.Velká Británie20285:1152
4.Izrael20297:1402
Skupina C (Katovice)
Černá Hora - Španělsko 66:57 (39:31), Polsko - Německo 75:60 (30:30).
Tabulka:
1.Černá Hora220136:1104
2.Španělsko211136:1353
3.Polsko211128:1303
4.Německo202129:1542
Skupina D (Katovice)
Chorvatsko - Řecko 65:63 (42:29), Lotyšsko - Francie 59:56 po prodl. (22:28, 50:50).