Britské basketbalistky vyhrály nad Izraelem a zajistily si účast v osmifinále ME

BYDHOŠŤ

Britské basketbalistky zvládly klíčové utkání s Izraelem a po výhře 74:51 postupují spolu s Českou republikou a Běloruskem ze skupiny B do osmifinále mistrovství Evropy. Naopak Izraelky znovu minimálně o dva roky protáhnou své čekání na první výhru na evropském šampionátu od roku 1991.

Britky vsadily především na svoji převahu pod košem, kde využily výškovou i fyzickou výhodu. Navíc se trefovaly z dálky i rozehrávačky Leedhamová se Staffordovou. Izraelkám naopak příliš nešla střelba, a tak už v poločase prohrávaly o 13 bodů. Tým z hostitelské země olympijských her pak už náskok jen zvyšoval a při svém debutu na ME oslavil premiérovou výhru a postup.

Slovenské basketbalistky se rozloučily se šampionátem výhrou nad Litvou. Ani ta však nic nezměnila na tom, že na turnaji končí. V tabulce skupiny A skončily poslední kvůli porážce ve vzájemném zápase s Tureckem, které už nemohla o postup připravit ani závěrečná prohra s Ruskem 65:80. Slovenky mohly litovat prohry s favorizovanými Ruskami o jediný koš v zápase prvního kola, ve kterém sahaly po vítězství.

Končí také Německo, které dnes prohrálo s Černou Horou a stejně jako Izrael nezískalo ani jednu výhru. Naopak Černá Hora je dosud neporažena, druhé místo ve skupině C vybojovalo Španělsko, které připravilo druhou porážku domácí reprezentaci (78:63). Do poslední čtvrtiny přitom oba týmy vstupovaly za nerozhodného stavu 50:50, chvíli předtím Polky vedly o pět bodů.

Chorvatsko pak prohrálo 61:67 s Lotyšskem a musí doufat, že v druhém utkání skupiny D Francie porazí Řecko.

Mistrovství Evropy basketbalistek:
Skupina A (Bydhošť):
Slovensko - Litva 57:46 (31:17), Turecko - Rusko 65:80 (27:45).
Tabulka:
1. Litva321186:1795
2. Rusko321212:2075
3. Turecko312199:2044
4. Slovensko312183:1904
Skupina B (Bydhošť):
Velká Británie - Izrael 72:51 (Nejvíce bodů: Leedhamová 18, Butlerová a Staffordová po 14, Pageová 11 - Doronová 15, Cohenová 11, Suezová 7),   Česká republika - Bělorusko 67:62 (23:9, 39:26, 54:46)