Pardubice i Prostějov ve Vyzývacím poháru začaly vítězně

PARDUBICE

Basketbalisté Pardubic při premiéře ve Vyzývacím poháru porazili doma francouzské Roanne 82:77. Ve stejné skupině C začal úspěšně i Prostějov, který zvítězil na Ukrajině 77:75 nad BC Hoverla zásluhou trojky v poslední vteřině.

Pardubice si odbyly premiéru v evropské soutěži, ovšem proti Roanne začal český celek sebevědomě a měl dlouho navrch. Soupeř se především zásluhou rozehrávače Barretta držel a ve třetí čtvrtině zaútočil.

V těch chvílích se Pardubice spoléhaly zejména na Američana Coreyho Muirheada, který nedovolil hostům výrazně odskočit. V poslední části se k němu přidal i krajan Maurice Hampton, který jen ve čtvrté čtvrtině nastřílel 13 bodů a zaznamenal několik důležitých trojek. Koncovka byla plně v jeho režii, když minutu a půl vyslal po parádní akci do sóla Lukáše Kotase, jenž dal koš s faulem, který zřejmě definitivně zlomil odpor Roanne.

Hampton zakončil utkání s 25 body, proměnil pět ze sedmi trojek. Muirhead přidal 21 bodů.

Podobně vyrovnaný zápas sehrál Prostějov, který se přetahoval s ukrajinským týmem o každý koš. Domácí sice v první půli dvakrát vedli o osm bodů, ale Prostějov měl vždy odpověď a po většinu druhé půle vedl. Ještě do koncovky šel se sedmibodovým náskokem, o který ale přišel a málem prohrál, když tři vteřiny před koncem Swanson z trestných hodů otočil skóre na 75:74 pro Ukrajince.

Jenže hostující Jamar Smith vyzval štěstěnu a v poslední sekundě trojkou strhl výhru zpátky na stranu Prostějova. V zápase dal 14 bodů, což bylo nejvíce z kádru českého vicemistra.

V příštím kole na sebe v Prostějově narazí oba české celky. Ze skupiny postupují první dva týmy.

Vyzývací pohár basketbalistů, skupina C - 1. kolo:
BK Pardubice - Chorla Roanne 82:77 (21:18, 30:31, 48:50)
Nejvíce bodů: Hampton 25, Muirhead 21, Arnold 12, Kotas 11 - Barrett 22, Nsonwu 15, Holland 14. Trestné hody: 21/15 - 24/17. Fauly: 21:22. Trojky: 7:8.
BC Hoverla - BK Prostějov 75:77 (20:18, 36:36, 58:60).
Nejvíce bodů: Walker 17, Swanson a Greene po 15 - Smith 14, Peterson a Gadri po 12, Prášil 11. Trestné hody: 24/13 - 15/10. Fauly: 19:22. Trojky: 6:9.