Domácí prostředí na úvod čtvrtfinále NBL nevyužil jenom Děčín

Pouze Děčín nedokázal využít domácí výhodu v prvních zápasech čtvrtfinále play off ligy basketbalistů. Severočeši v papírově nejvyrovnanější sérii podlehli obhájcům titulu z Opavy 63:69.

Roli favoritů naopak potvrdili před vlastními diváky hráči Nymburka, A Plus Brno i Mlékárny Kunín a ujali se vedení 1:0 v sériích hraných na tři vítězství. Druhé zápasy jsou na programu ve středu na hřištích soupeřů se začátky v 17:30, jen na Spartě se začne o půl hodiny později.

V Děčíně patřil domácím jen úvod a v sedmé minutě vedli 12:2. Zkušený soupeř se však postupně dostával do hry a zlepšenou obranou a střelbou vývoj utkání otočil. V závěru taktickou hrou vypjatou koncovku Opavští s přehledem uhráli. "Utkání jsme začali špatně, teprve v dalších čtvrtinách jsme bojovností, zlepšenou střelbou a obranou vývoj otočili," konstatoval trenér Opavy Jan Kozák.

Nymburk rozhodl zápas proti Spartě už v prvním poločase a především v úvodní čtvrtině, v níž trestal chyby v obraně Sparty a snadno skóroval. Trenér hostů Jaromír Geršl pak slabší začátek vysvětlil tím, že jeho tým v nadstavbové skupině A2 nastupoval dva měsíce proti kvalitativně slabším soupeřům, kteří se s úrovní Nymburka nemohli rovnat.

V Novém Jičíně nebyl zápas s USK tak jednoznačný, jak napovídá výsledek 97:70. Domácí sice byli vyjma úvodních tří minut po celé utkání ve vedení, ale ještě v 25. minutě vedl Kunín jen o sedm bodů (56:49). Soupeře zlomili v úseku mezi 26. až 30. minutou, kdy se jim dařilo vše a tento úsek vyhráli v poměru 15:1. "Zatím je třeba zůstat na zemi, je to první set. Trochu se mi zdálo, že USK hraje hodně nečistě," poznamenal trenér Zdeněk Janík nad 41 odpískanými fauly hostů.

Brněnský A Plus deklasoval Ostravu o 42 bodů. Hosté přitom domácí basketbalisty v úvodu zaskočili střídáním obran a Brňané po celou první čtvrtinu jen dotahovali ztrátu. Už v druhé čtvrtině se ale začali prosazovat a pod vedením pivotů Petra Bendy a Adžiče se zápas stal jednoznačnou záležitostí. "Ani v nevydařené první čtvrtině jsme toho soupeři moc nedovolili a konečných 56 bodů Ostravy to jen potvrzuje," řekl spokojený asistent trenéra Brna Libor Jeřábek.

Výsledky - čtvrtfinále, 1. zápasy:
A Plus Brno - Ostrava 98:56 (14:15, 42:28, 70:39)
Nejvíce bodů: P. Benda 21, Warrick 15, Adžič 12, Pavlík 10 - Dostál 15, Pospíšil 12, Kudela 10. Rozhodčí: Galajda, Nejezchleb. Trestné hody: 23/17 - 21/8. Fauly: 20:21. Trojky: 5:4. Diváci: 1400. Nejlepší hráč: P. Benda. Stav série 1:0.
Mlékárna Kunín - USK Praha 97:70 (21:13, 49:35, 71:50)
Nejvíce bodů: Bobb 22, Šoška 18, Callahan 17, Žarkovič 13 - Přibyl 19, T. Tóth 13, L. Tóth 9. Rozhodčí: Zachara, Vondráček. Trestné hody: 51/40 - 26/13. Fauly: 21:40. Trojky: 1:7. Diváci: 1100. Nejlepší hráč: Hájek (Kunín). Stav série: 1:0.
Nymburk - Sparta Praha 107:68 (34:15, 61:38, 82:68)
Body: Whitfield 18, Kubálek 17, Johnson 14, Nečas a Zídek po 13, Mujagič 12 - Miloš 19, David Douša 16, Daniel Douša 12. Rozhodčí: Paulík, Karásek. Fauly: 23:18. Trojky: 23/10 - 25/9. Trestné hody: 18/15 - 21/15. Diváci: 800. Nejlepší hráč: Kubálek. Stav série: 1:0.
Děčín - Opava 63:69 (19:12, 36:33, 46:53)
Nejvíce bodů: Prach 16, Houser 12, Sitař 10 - Stuchlý 20, Beneš 14, Klapetek 13. Rozhodčí: Lukeš, Vyklický. Trestné hody: 18/12 - 15/13. Fauly: 20:19. Trojky: 3:6. Diváci: 750. Nejlepší hráč: Stuchlý. Stav série: 0:1.