Hokejisté v generálce na SP porazili Švédy

Čeští hokejisté vstoupí do Světového poháru jako tým, který v přípravě neprohrál. Po remíze s Finskem a výhře v Německu v pražské Sazka Areně v posledním utkání před turnajem zdolali Švédsko 5:3. První duel Světového poháru čeká svěřence Vladimíra Růžičky v pondělí v Helsinkách proti Finsku.

Kouč Růžička nechal oproti středečnímu zápasu v Kolíně nad Rýnem odpočívat beky Špačka se Židlickým a útočníky Jágra, Dopitu a Výborného. Do branky se naopak v opět spoře zaplněné libeňské hale postavila jednička Vokoun a po zdravotních potížích se vrátili do útoku Eliáš se Sýkorou. V obraně se objevil nově povolaný Škoula a naskočilo i trio Šlégr, Reichel, Ručinský, které středeční duel vynechalo kvůli pohřbu tragicky zesnulého trenéra Ivana Hlinky.

Domácí tým se mohl dostat do vedení ve čtvrté minutě, kdy Vlasák oklamal švédskou obranu, ale na brankáře Tellqvista už nevyzrál. Udeřilo na druhé straně, když po 36 vteřinách potrestal vyloučení kapitána Reichla Näslund. Kanonýr Vancouveru si najel na Sundinovu přihrávku a zamířil nad Vokounovo rameno. Vlasákovo vyloučení pak český tým přečkal bez úhony.

Kaberle překonal spoluhráče z Toronta

Růžičkův tým mohl vyrovnat při Tärnströmově trestu, ale Malík mířil od modré čáry jen těsně vedle. Švédové však také hrozili a v 13. minutě zamířil Axelsson do levé tyče. Vzápětí po ideální Strakově přihrávce zpoza branky neměl přesnou mušku Dvořák. Šestnáct vteřin před první přestávkou už Vlasák vyrovnal. Při Norströmově vyloučení ho vyzval ke skórování ideálně Čajánek.

V úvodu druhé třetiny nejdříve Vokoun odolal několika nebezpečným situacím, především po střelách Tärnströma. Proti Tellqvistovi sice neuspěl Eliáš, ale v 27. minutě Straka otočil stav. Pak sice švédský brankář podržel svůj tým při šancích Dvořáka a dokonce třech možnostech Hejduka, ale tři minuty před koncem druhé části ho překonal Tomáš Kaberle. Najíždějící bek Toronta přizvedl puk po Vlasákově ideální přihrávce a proti klubovému spoluhráči si připsal vůbec první reprezentační branku.

Švédům nevyšla power play

Závěrečnou část sice načal Tellqvist úspěšným zákrokem proti Strakovi, ale v 46. minutě se musel červenat studem. Prospal od červené čáře lobem nahodil na branku a skákavý puk skončil ve švédské brance. To už nehrál útočník Ručinský, který si vymknul zápěstí.

Švédský kapitán Sundin sice rychle odpověděl, ale český tým si vítězství bez potíží uhlídal. Hardy Nilsson se odhodlal více než tři minuty před koncem k power play a Sundin svou druhou trefou snížil. Poslední slovo však patřilo Šlégrovi, který trefil prázdnou branku.

Česko - Švédsko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 20. Vlasák (Čajánek, Prospal), 27. M. Straka (Dvořák, Havlát), 37. T. Kaberle (Vlasák), 46. Prospal (Šlégr), 60. Šlégr (Malík, Vašíček) - 5. Näslund (M. Sundin), 48. M. Sundin (Modin), 60. M. Sundin (Lidström, Alfredsson). Rozhodčí: Marouelli, Pollack - Amell, Kovachik (všichni Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 4500.
ČR: Vokoun - Škoula, Fischer, Šlégr, T. Kaberle, Malík, R. Hamrlík - Hejduk, Reichel, Ručinský - P. Sýkora, Vašíček, Eliáš - Havlát, M. Straka, Dvořák - Čajánek, Prospal, Vlasák. Trenéři Vladimír Růžička, Radim Rulík, Marian Jelínek.
Švédsko: Tellqvist - Johnsson, Lidström, Norström, Ragnarsson, Tärnström, Öhlund, D. Tjärnqvist - Ekman, A. Johansson, Modin - Alfredsson, M. Sundin, Axelsson - Holmström, J. Jönsson, Näslund - D. Sedin, H. Sedin, H. Zetterberg. Trenér Hardy Nilsson.