Basketbalisté ztratili šanci na přímý postup

OPAVA

Čeští basketbalisté definitivně přišli o přímý postup na mistrovství Evropy 2005. Po dnešní porážce s Francií 95:104 v druhém prodloužení už nemohou skončit ve skupině D lépe než třetí a spolu s dalšími osmi neúspěšnými reprezentačními výběry se dodatečně střetnou o poslední volné místo ve finálovém turnaji šampionátu v Srbsku a Černé Hoře.

Kvalifikaci ve skupině završí svěřenci Michala Ježdíka sobotním utkáním ve Slovinsku.

Odplata za nadílku z prvního utkání v Métách českému výběru vyšla, i když z palubovky neodešel jako vítěz. Soupeř dal sice bleskově dva rychlé koše, ale Ježdíkův výběr to nijak nedeprimovalo. Tým se poučil z prvního vzájemného utkání a s uzdraveným Sokolovským mu agresivitou nedovolil rozlet.

Ve francouzském soukolí to skřípalo. Hostům bylo málo, že výrazně vládli v útočném doskoku, a když se jim nedařilo bodově odpoutat, znervózněli. Týmy se tak do posledních vteřin přetahovaly o těsné vedení. Francouzi ani za nepříznivého stavu 47:54 v třetí čtvrtině nepodlehli panice a trpělivě těžili z chyb Čechů, kteří jakoby se zalekli vítězství. Několikrát ukvapeně vystřelili a protivník jejich ztráty bez milosti trestal.

Na startu poslední desetiminutovky si Francie vybudovala osmibodové vedení a zdálo se, že má rivala na lopatě. Jenže houževnatý domácí celek se ani pak nevzdal. Pavlík mu dokonce v hektické koncovce dal vedení 77:74, ale zkušená Francie si přesto vynutila prodloužení. Domácí přitom mohli oprávněně žehrat na ubohou úspěšnost střelby trestných bodů. Kdyby se vyšplhala výše než na podprůměrných 54 procent, lídr skupiny mohl zůstat na kolenou už v řádné hrací době.

Režii prodloužení vzal do svých rukou rozehrávač Fauthoux, který několika trojkami v druhém nastaveném čase rozhodl. Češi v první pětiminutovce ještě vydrželi v heroickém výkonu, ale pak už bez vyfaulovaných Czudka se Sokolovským nestačili.

Výsledek - skupina D:
Česko - Francie 95:104 (24:25, 43:40, 57:56, 77:77, 86:86) po 2. prodl.
Body: Starosta 18, Nečas 14, Benda 12, Kresta 11 - Fauthoux 21, Foirest 20, Diaw a Julian po 11. Rozhodčí: Drabikovsky (Ukr.), Papadimitriou (Řec.), Keseratar (Tur.). Fauly: 30:28. Trestné hody: 35/19 : 37/29. Trojky: 6:11. Pět chyb: 34. Sokolovský, 40. Czudek (oba ČR). Diváci: 1500.