Česko - Turecko 64:34Basketbalistky ukázaly skutečnou sílu, ve Varech lehce vyřídily Turecko

Karlovy Vary

S takovým výkonem může být cesta na olympiádu schůdná. České basketbalistky porazily na přípravném turnaji v Karlových Varech rozdílem třiceti bodů Turecko, které uspořádá koncem června kvalifikaci o Londýn. Národní tým se všemi oporami ukázal svou skutečnou sílu a jeho největší zbraní byla v sobotu obrana. Právě tou silné soupeřky lehce vyřídil.

Česká basketbalistka Jana Veselá (vpravo) se snaží přejít přes Bohar Caglarovou z Turecka

„Nešlo nám až tolik o výsledek, jako spíš hlavně o pocit, abychom zahráli dobře hlavně v obraně. Což se myslím podařilo," tvrdil trenér Lubor Blažek, jenž poslal na začátek do hry nejsilnější možnou základní pětku a Vítečková s Horákovou proměnily hned první své střely.

Obrana fungovala skvěle

Zásluhou Burgrové mělo české družstvo jasně navrch i pod košem a především perfektně fungovala obrana. Za celou první čtvrtinu nedalo Turecko koš ze hry a jeho vůbec první bod zaznamenala z trestného hodu Yilmazová v čase 9:23. Druhou čtvrtinu zahájila trojkou Elhotová a rozdíl skóre byl v té chvíli už dvacetibodový.

Reprezentantky pokračovaly v aktivní obraně, která nutila soupeřky ke ztrátám nebo střelbě z nepřipravených pozic. Při takové hře Česka ani nevadila jeho nízká úspěšnost 23% u trestných hodů (11/3). Chvíli to sice vypadalo, jako by Turkyně nakazily domácí reprezentaci neproduktivitou v útoku, přesto náskok Blažkova týmu ještě narůstal. „V útoku zatím ještě máme chvilky, kdy ztrácíme kohezi. Turecko je určitě kvalitní družstvo a v podobné fázi přípravy na olympijskou kvalifikaci jako my, ale myslím si, že utkání mu prostě nevyšlo," mínil český kouč.

Soupeřky až v posledních třech minutách trochu vylepšily tragické skóre, když trefily dvě trojky za sebou. „Bylo vidět, že ke konci se turecké hráčky dostávaly do své herní pohody, začalo jim padat, ale i přesto si myslím, že jsme byli i v těch fázích, kdy se jim dařilo, lepší," doplnil Blažek.

Avizované zúžení kádru o čtyři hráčky odložil Blažek až na nedělní večer, některé z reprezentantek chce ještě otestovat v zápase s Australankami (16.30 h).

Přípravný turnaj basketbalistek v Karlových Varech:
Česko - Turecko 64:34 (18:1, 35:13, 51:16).
Nejvíce bodů: Vítečková 13, Elhotová 10, Burgrová 9 - Palazogluová 7, Hollingsworthová a Vardaliová po 5. Fauly: 23:26. Trestné hody: 29/14 - 22/14. Trojky: 4:2.
Maďarsko - Austrálie 85:76 (21:22, 44:37, 66:52)