Basketbalisté Nymburku nestačili na Petrohrad

PETROHRAD

Rozdílem osmi bodů prohráli basketbalisté Nymburku úvodní duel play-off Evropské ligy FIBA v Petrohradě s místním Dynamem a pokud chtějí vrátit ještě sérii k rozhodujícímu zápasu do Ruska, musí uspět v domácí páteční odvetě a hlavně zahrát lépe pod košem.

Ilustrační foto

"Klíčový byl lepší výkon domácích pivotů i úspěšnější protiútok soupeře. Naše obranná práce nebyla dostatečná, nechytli jsme se ani zónou a při zakončení kluci často volili špatnou střelu. Kdybychom se těchto negativ vyvarovali, byl Petrohrad k poražení," hodnotil trenér Michal Ježdík, jehož svěřenci měli katastrofální úvod.

V útoku hráli pomalu a navíc s řadou nepřesností i bojácně, pod vlastním košem pak nedokázali uhlídat domácí pivoty. Petrohrad v 5. minutě vedl snadno 12:0 a velmi rychle se ukázalo, jak citelná je Zídkova absence.

"Soupeř měl výraznou převahu na postu vysokých. Veremejenko a hlavně 207 cm měřící srbský reprezentant Aškrabič si dělali pod košem, co chtěli. Nakonec se náskok domácích z úvodu ukázal jako klíčový," líčil trenér Ježdík.

Rusové těžili z brejků

Nymburk v úvodní čtvrthodině prostřídal všechny hráče, ale dvouciferné bodové manko se netenčilo. Přece jen agresivnější stylem hry donutil český mistr protivníka k občasným chybám, jenže i tak čtrnáctibodový náskok na konci druhé čtvrtiny (47:33), dával domácím potřebný klid.

"Těžili také z brejků, které jsme neuměli zastavovat," posteskl si nymburský kouč. V Evropské lize dosud neporažený ruský celek měl odpověď i na střelecké pokusy zdálky, navíc panamský rozehrávač Cota dál perfektně rozděloval míče spoluhráčům.

Až  v druhé polovině utkání se začal výrazněji střelecky prosazovat Johnson, což pomohlo korigovat stav ve 33. minutě dokonce na 75:66, blíž v rozdílu skóre se ale Nymburk nedostal, protože u domácích začal vedle Aškrabiče úřadovat i americký kanonýr McCarty a zápas se definitivně zlomil.

"Nevyšel nám ani trojkový vabank a v posledních minutách už nebylo podstatné o kolik to je, protože se v play-off počítají jen vítězství, nikoli bodový rozdíl," vysvětlil Ježdík, jehož svěřenci se ještě během úterního večera vraceli domů.

Liga FIBA - osmifinále
Dynamo Petrohrad - Nymburk 101:93 (23:12, 47:33, 63:50)
Nejvíce bodů: Aškrabič 28, McCarty 18, Veremejenko 16, Ševel 12 - Johnson 30, Whitfield 13, Votroubek a Englický po 12. Rozhodčí: Mpotitsis (Švéd.), Conderanne (Fr.), Latiševs (Lot.). Trestné hody: 34/26 - 19/14. Fauly: 17:26. Trojky: 5:9. Diváci: 2700.