Prostějov v NBL opět vyhrál, Děčín poprvé neuspěl

Basketbalisté Prostějova mají i po pátém utkání NBL stoprocentní bilanci. Neporazil je ani Kolín, který naopak všech pět zápasů prohrál. Orli zvítězili nad posledním týmem tabulky přesvědčivě 82:55 a dál se drží v závěsu za vedoucím Nymburkem.

Čeští vicemistři sebrali soupeři reálné naděje na úspěch už v první čtvrtině, po níž vedli o 15 bodů. "Jsem rád, že jsme nepolevili a že ten tlak jsme ustáli proti týmu, kterému se nedaří. Mohlo se nám hlavou honit cokoliv, ale my jsme to zahnali tím, jak jsme vstoupili do první čtvrtiny. Kolín jsme zastavili a pak se utkání jen dohrávalo," řekl domácí kouč Zbyněk Choleva.

"Měli jsme problémy pod naším košem na doskoku a také vázne organizace hry. Už s tím bojujeme pět kol a to je asi největší důvod, proč prohráváme," konstatoval kolínský Predrag Benáček.

O neporazitelnost naopak přišel Děčín, domácí Opava porazila třetí tým tabulky 80:76. Slezané dlouho zápas kontrolovali a do poslední části šli s náskokem 20 bodů 70:50, Severočeši ale vsadili v závěru na agresivitu a pět minut nedovolili soupeři dát koš, ale na víc než čtyři body se nepřiblížili.

"Nenašli jsme rytmus a v závěru hráli vabank. Málem nám to vyšlo," řekl děčínský trenér Pavel Budínský. Domácí táhl zkušený Sokolovský, autor 22 bodů včetně čtyř trojek.

Basketbalisté Ústí nad Labem porazili USK Praha 79:64, ve vzájemných zápasech uspěli poprvé po téměř šesti letech a v tabulce teď mají oba týmy stejnou bilanci.

Jediné vítězství hostů v tomto kole zaznamenaly Pardubice a po výhře 84:64 nad Svitavami vystřídaly svého soupeře na čtvrtém místě tabulky. První výhru v sezoně slaví Brno díky vítězství 88:79 nad Ostravou.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 5. kolo:
Prostějov - Kolín 82:55 (27:10, 43:25, 62:39)
Nejvíce bodů: Švrdlík 18, Kohout a Slezák po 14, Marko 12 - Horák 15, Lewis 7, Zuzák 6. Rozhodčí: Dolinek, Nejezchleb, Holubek. Fauly: 17:26. Trestné hody: 24/16 - 12/7. Trojky: 6:4.
Ústí nad Labem - USK Praha 79:64 (23:11, 47:30, 70:49)
Nejvíce bodů: Emerson 17, Mitchell 16, Steffel 15, Lewis a Steffeck po 11 - Votroubek 15, Feštr 10, Cvek a Vocetka po 7. Rozhodčí: Kučera, Kučerová, Znamínko. Fauly: 19:19. Trestné hody: 14/8 - 15/12. Trojky: 9:6.
Opava - Děčín 80:76 (28:1, 45:37, 70:50)
Nejvíce bodů: Sokolovský 22, Blažek 16, Šiřina 13 - Stria 19, Bosák 14, Kaša 13. Rozhodčí: Matějek, Kurz, Komprs. Fauly: 25:27. Trestné hody: 20/16 - 19/14. Trojky: 10:8.
Svitavy - Pardubice 64:84 (11:20, 35:41, 51:64)
Nejvíce bodů: Kornowski 23, Peterka a Kyles po 10 - Bohačík 23, Muirhead 20, Nelson 12, Příhonský 10. Rozhodčí: Hošek, Kapl, Linhart. Fauly: 19:24. Trestné hody: 21/12 - 18/13. Trojky: 4:5.
Brno - Ostrava 88:79 (26:28, 44:48, 65:61)
Nejvíce bodů: Zachrla 23, Cvetinovič 21, Bašta 11 - Willman 20, Alič 19, Stehlík 15, Ruach a Folker po 11. Rozhodčí: Vondráček, Benda, Remenec. Fauly: 22:29. Trestné hody: 37/26 - 16/10. Trojky: 6:9.